fbpx

Chińskie firmy podbijają światowy rynek

Tencent, Xioami czy Baidu – te nazwy niewiele Ci mówią? Już niebawem może się to zmienić, bowiem najwięksi chińscy gracze chcą przyciągnąć klientów spoza rodzimej ziemi i podbić światowy rynek IT.

Alibaba, chiński odpowiednik Amazona czy eBaya już niedługo zadebiutuje na amerykańskiej giełdzie. Co ciekawe, chiński gigant branży e-commerce już dawno wyprzedził swoich amerykańskich rywali. W 2013 roku sprzedaż Alibaby była ponad dwukrotnie wyższa od tej, jaką zanotowały dwie amerykańskie firmy razem wzięte. Specjaliści przewidują, że będzie to jeden z największych debiutów giełdowych w historii.

Czy inne, znane chińskie koncerny pójdą w jego ślady? Zobaczymy. Przedstawiamy czołowe firmy z branży IT w Państwie Środka.

1. Tencent – to gracz ekstraklasy. Firma zajmuje piąte miejsce wśród firm internetowych pod względem osiąganych zysków. Czym zajmuje się ten chiński koncern? Serwis oferuje szereg różnorodnych usług – najbardziej popularny w Chinach serwis społecznościowy, gry on-line, a także handel elektroniczny. Tencent posiada także najbardziej popularny w Państwie Środka komunikator – WeChat, odpowiednik amerykańskiego WhatsApp. Można więc śmiało powiedzieć, że Tencent to Facebook, Amazon i Twitter w jednym. Wartość firmy sięga 148 mld dolarów.

2. Xioami – to lokalny konkurent Apple. I choć to producent Iphonów wciąż jest liderem i kontroluje 28 proc. chińskiego rynku telefonii komórkowej, to Xioami mocno depcze mu po piętach. W 2013 roku chiński koncern sprzedał w sumie 18,7 mln smartfonów. W tym roku wynik będzie jeszcze lepszy, bo już w pierwszym kwartale 2014 roku sprzedano ich 11 mln! Co ciekawe, chińskie produkty chwali nawet konkurencja. Firma ma duże ambicje i z pewnością będzie próbowała podbić inne rynki. Świadczy o tym chociażby podkupienie odpowiedzialnego za Androida, byłego wiceszefa Google – Hugo Barry’ego.

3. Baidu – tak jak nam trudno jest wyobrazić sobie życie bez wyszukiwarki Google, tak Chińczykom pewnie trudno byłoby funkcjonować bez Baidu. Świadczy o tym fakt, że to właśnie Baidu jest pod względem popularności piątą na świecie stroną internetową. Chińską wyszukiwarkę wyprzedzają jedynie Google, Facebook, YouTube i Yahoo. Baidu to nie tylko wyszukiwarka tekstowa, w jej zasobach znajdziemy także pliki graficzne, muzyczne, forum internetowe, słownik oraz encyklopedię. Ponadto firma posiada także swój własny odpowiednik Youtube – iQiyi. Wartość firmy szacuje się na 55,5 mld dolarów.

Zostaw odpowiedź