fbpx

Co czwarty Polak okrada swojego pracodawcę?

Wiele ostatnio piszemy w Mensis o polskim rynku pracy i większych lub mniejszych grzeszkach polskich przedsiębiorców. Teraz trafia się okazja, aby wyrównać bilans.

Jak pokazują raczej badania OBOAK aż 23.5% respondentów przyznaje, że lubi wynieść coś z miejsca pracy.

 

Na początku trzeba jednak uczynić wyraźną uwagę – OBOAK, czyli Ośrodek Badań Opinii Adama Kowalskiego nie jest międzynarodowym gigantem badań społecznych.

 

Świadczy o tym chociażby mieszana metoda przeprowadzenia badania: mamy tu zarówno sondaż internetowy jak i wywiady osobiste. W dodatku próba nie jest reprezentatywna dla całego społeczeństwa, ponieważ wynosi tylko 255 osób. Niewiele wiadomo także o metodzie doboru próby.

 

Pora na wyniki badania na temat etyki wśród Polaków. Dla ponad 50% Polaków Dekalog nie stanowi już wartości przy podejmowaniu decyzji. Co gorsza, 51% akceptuje wykorzystywanie firmowego telefonu, auta lub materiałów biurowych do prywatnych celów bez zgody pracodawcy.

 

Tylko nieco mniej, bo 47% akceptuje przywłaszczanie cudzego mienia. zaś 23.5% wykorzystuje telefon, auto lub przybory biurowe do prywatnych celów.

 

Trzeba przyznać, że to badania pokazuje niezwykle mroczną stronę Polaków. Warto jednak pamiętać, że raczej dotyczy ona konkretnych respondentów niż całego społeczeństwa, jak już wcześniej wspomniałem, ze względu na bardzo skromną próbę badawczą.

 

I z tego też powodu, należy się owym badaniom komentarz. Nie wierzcie we wszystko co przeczytacie.

Zostaw odpowiedź