fbpx

Co trzeci Polak rozważa zmianę pracy

Jak donosi TNS Global na podstawie cyklicznego badania Polski Barometr Pracowniczy 34% pracujących Polaków (czyli około 5 milionów osób) rozważa zmianę pracodawcy.

Szczególnie dramatycznie źle jest wśród najmłodszych Polaków (18-24), gdzie blisko co drugi ankietowany jest zdeterminowany aby uciec z aktualnego miejsca pracy.

 

Jeśli połączymy te dane z informacjami, że blisko połowa studentów lub absolwentów dostaje zatrudnienie na umowę zlecenie, umowę o dzieło (tzw śmieciowe formy zatrudnienia) lub pracuje na czarno to obraz polskiego rynku pracy w nadchodzącej dekadzie rysuje się fatalnie.

 

Absolutnie nie usprawiedliwiają poczynań pracodawców koszty pracy zatrudnienia, które według danych Eurostatu należą do najniższych w Europie i w całym cywilizowanym świecie. Polska w kosztach zatrudnienia (7.4 euro za godzinę pracy) w UE wyprzedza tylko Bułgarię (3.7 euro), Rumunię (4.4 euro), Litwę (5.8 euro) oraz Łotwę (6 euro). W rankingu znacząco wyprzedzają nas Czechy i Słowacja.

 

Warto przy tym zauważyć dynamikę wzrostów – od 2008 roku najmocniej wzrosły koszty pracy w Bułgarii (blisko 43%), Rumunii (blisko 27%), podczas gdy w Polsce o 16%. Oliwy do ognia dolewa także fakt, że średnia pozapłacowych kosztów pracy w UE wynosi blisko 24%, podczas gdy w Polsce jest to dokładnie 16.7%.

 

Oszczędności pracodawców widać wyraźnie w motywacjach pracowników, którzy chcieliby zmienić miejsce pracy. Blisko 80% chciałoby otrzymać wyższe wynagrodzenie, zaś 41% ma serdecznie dość atmosfery w pracy. Warto zauważyć, że oba czynniki mogą być ze sobą powiązane. Oszczędność na wynagrodzeniach zazwyczaj odbija się także na oszczędnościach związanych z miejscem pracy.

 

Zostaw odpowiedź