fbpx
Rynek aut

Connected car – nowy rynek aut nadchodzi

The Connected Car Market to infografika od tuzów amerykańskiej wywiadowni marketingowej i biznesowej – BI Intelligence. Amerykanie szacują, że do 2020 roku blisko 75% aut sprzedawanych na całym świecie będzie wyposażonych we wszystkie potrzebne urządzenia do łączności z Internetem.

A to otwiera (czasami dosłownie) drogę do innowacji takich jak znane już rozwiązania z nawigacji, inteligentnych informatorów drogowych oraz asystentów wszelkich czynności na drodze. A także e-commerce!

 

 

Rok 2020 przywitamy liczbą 220 milionów aut będących online, czy też podłączonych do sieci (connected car). Co innego jednak możliwości, a korzystanie z nich – stąd słusznie BI szacuje, że mniej niż połowa kierowców zechce z owej funkcjonalności aktywnie korzystać. Zaś ogółem na drogach roku 2020 blisko połowa aut będzie miała już na swoim pokładzie Internet.

 

Największe dochody wygeneruje sprzedaż systemów asystujących na drodze oraz tych, które odpowiadają za bezpieczeństwo. Nadal kwestią otwartą jest, czy będą to systemy wliczone w cenę auta, czy też z czasem wyklaruje się model abonamentowy. Wiemy tylko, że sam rynek poszybuje na poziom kilkudziesięciu miliardów dolarów.

 

Co ciekawe, klienci którzy mają za kilka lat korzystać z tego typu nowinek żyją raczej nadal w nieświadomości – tylko połowa z nich słyszała o tego typu rozwiązaniach, zaś mniej niż co piąty potrafi wyjaśnić w szczegółach. W kwestii użytkowania wygrywa chęć streamingowania muzyki w aucie – tradycyjne radia FM mogą zacząć się bać. Numer dwa to surfowanie w Internecie – handel internetowy może zacierać dłonie. Kolejne rozwiązania dotyczą już spraw bezpieczeństwa. W tym, możliwości zatrzymania auta przez pasażera!

 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych usługodawców BI Intelligence dopytał klientów w jaki sposób chcieliby płacić za wyżej wymienione usługi sieciowe w aucie. Otóż 25% nie chciałoby płacić w ogóle, zaś w zamian oglądać reklamy. Drugie 25% wolałoby zapłacić za usługi w cenie auta. Kolejne 50% jest otwarte na model abonamentowy w różnej formie. To dobra informacja.

 

Zostaw odpowiedź