fbpx

Custom e-commerce: Zalando dobierze Ci „stylówę”

Niemieckie Zalando skutecznie wdraża nowy „Projekt Z”, którego celem jest wyniesienie obsługi klienta na poziom dotychczas nieznany w handlu internetowym na masową skalę.

Dotychczas małe sklepy internetowe konkurowały z gigantami przede wszystkim za pomocą zindywidualizowanej obsługi i podejścia do klienta, które było zdecydowanie bardziej czasochłonne, niż w przypadku masowych sprzedawców, takich jak Zalando. Innymi słowy – specjalizacja kontra wolumen sprzedaży. Teraz Zalando próbuje złamać ten podział popularyzującą swój nowy projekt o nazwie Zalon (dotychczas nosił nazwę „Projekt Z”). Czym jest Zalon?

To próba zwirtualizowania osobistego doradcy modowego, czyli innymi słowy doradcy w salonach premium z ubraniami. Osoby, która trafnie podpowie nam, w którą stronę pójść ze swoją „stylówą”, że by było ładniej, lepiej. Tak żebyśmy w swoich ubraniach czuli się jak w swojej skórze. Jak to działa w praktyce?

Zalon to po prostu strona www, która wymaga zalogowania się i wtedy umożliwia korespondencję z osobistym doradcą, w tym wgrywanie zdjęć swoich oraz tych, na których znajdują się stylizacje w naszym guście. W efekcie możemy oczekiwać informacji zwrotnej od osobistego doradcy, jakie ubrania ze sklepu Zalando będą nam pasować najlepiej. Niby proste, ale gdy pomyślimy o skali klientów, jaką posiada Zalando, to rodzi się pytanie o jakość obsługi klienta, oraz know-how jakim dysponują Niemcy, aby ową jakość utrzymać na właściwym poziomie. Wszak, osoby modne są zazwyczaj wybredne. Na pewno bardzo istotnym elementem całości jest system zwrotów od Zalando, który już sam w sobie zakłada możliwość zamawiania ilości ubrań większej, niż potrzebujemy. Od tak na próbę, aby sprawdzić, czy będą nam pasować.

Sam „Projekt Z” wystartował w 2015 roku w Niemczech, następnie pojawił się w Austrii oraz Szwajcarii. Pod koniec 2016 roku zaczęli korzystać zeń Holendrzy, zaś teraz nastąpiło otwarcie belgijskiej wersji strony. Nietrudno się domyślić, że projekt wypalił i niedługo powinniśmy spodziewać się kolejnych wersji językowych.

Zostaw odpowiedź