fbpx

Czego o zarządzaniu możemy się nauczyć od Warrena Buffeta?

Niedawno wpadła mi w ręce książka o zarządzaniu w stylu Warrena Buffeta. Książkę warto przeczytać całą, ale chciałbym wskazać na trzy rzeczy, które po jej przeczytaniu utkwiły mi w pamięci, a które mogą się przydać każdemu, kto zarządza sklepem internetowym.

Pierwsza sprawa to przewijająca się przez kilka rozdziałów rola pasji. Buffet zdecydowanie uważa, że sens ma jedynie robienie tego, co się naprawdę kocha. Natomiast zupełnie nie ma sensu np. zakładanie firmy w obojętnym nam emocjonalnie obszarze tylko po to, by się wzbogacić. Używa przy tym barwnego obrazu, twierdzi, że pogoń za majątkiem poprzez robienie czegoś, czego nie lubimy, jest jak czekanie do starości z uprawianiem seksu 😉

Wyznacza przy tym dwie zasady – jedną dla życia osobistego, a drugą dla zarządzania firmą. Pierwsza z nich to „kochaj to, co robisz”. A druga – i to warto zadedykować każdemu, kto zatrudnia pracowników: „zatrudniaj ludzi, którzy kochają to, co robią”.

Druga sprawa, która szczególnie przykuła moją uwagę, to siła rozwoju osobistego. Widać, że dla Buffeta to jedna z absolutnie kluczowych rzeczy w odniesieniu sukcesu. Mówi on, że powinno się traktować siebie jak firmę i dobrze nią zarządzać. Podkreślając rolę uczenia się, zwraca obrazowo uwagę, że nie trzeba wchodzić na Mount Everest, by się dowiedzieć, że jest wysoki. Dlatego warto inwestować w siebie i ucząc się, korzystać z rzeczy, które inni odkryli i sprawdzili przed nami.

Mówi też, że jeśli dostrzeżesz dobry pomysł, np. w innych branżach, „powinieneś go ukraść i natychmiast wykorzystać”. Podkreśla też rolę otaczania się właściwymi ludźmi. Zaznacza nawet, że powinni to być ludzie lepsi od Ciebie i radzi wybierać współpracowników, którzy postępują lepiej niż Ty. Zwraca też uwagę, że w czasie kryzysu sam jesteś swoją najlepszą inwestycją, a najlepszym zabezpieczeniem przed inflacją jest Twoja zdolność zarabiania pieniędzy.

Trzecia rzecz, na którą szczególną uwagę zwróciłem, to stosunek Buffeta do kosztów i kredytów. Jak twierdzi Warren Buffet, „pożyczanie pieniędzy to kusząca perspektywa, która zawsze wpędza w tarapaty”. Jak sam twierdzi, nie da się pożyczać pieniędzy na 18-20%, a potem wyjść z długów. Zaznacza, że on sam by tego nie potrafił. Podkreśla: „unikaj długów za wszelką cenę!”

Podobne zdanie ma na temat kosztów. Zwraca uwagę, że podstawowym i stałym zadaniem każdego menedżera powinno być nie tylko zwiększanie sprzedaży, ale i ciągłe pilnowanie (a najlepiej obniżanie) kosztów produkcji i zakupów.

Wydaje się to oczywiste, ale bądźmy szczerzy: ile czasu tak naprawdę spędzamy na pracy nad obniżaniem kosztów?

Te trzy rzeczy utkwiły mi szczególnie mocno w pamięci po lekturze tej książki. Ale podobnych inspiracji jest w niej pełno. Jeśli tylko masz czas i ochotę, zdecydowanie warto ją przeczytać.

Zarządzanie w stylu Warrena Buffeta
autorzy: Mary Buffet i David Clark
Wydawca: Helion, Gliwice 2011
stron: 120

Zostaw odpowiedź