fbpx

Czekają nas kolejne zmiany na rynku pocztowym?

Po przegranym przetargu Poczty Polskiej na dostarczanie korespondencji z sądów, na rynku pocztowym szykują się kolejne zmiany.

InPost ogłosił, że jest zainteresowany obsługą przekazów ZUS, a ponadto rozważa przejęcie Polskiej Grupy Pocztowej.

Z początkiem nowego roku skończył się monopol Poczty Polskiej na świadczenie usług pocztowych. Te zmiany wynikają z konieczności dostosowania naszego prawa do przepisów unijnych. Jesienią ubiegłego roku, Poczta Polska przegrała przetarg na dwuletni kontrakt na dostarczanie przesyłek sądowych. Od stycznia 2014 roku to Polska Grupa Pocztowa zajmuje się pocztową obsługą sądów i prokuratur. Zmiany te wywołały niemałe zamieszanie, bo do resortu sprawiedliwości wpłynęło już ponad dwieście skarg mających związek z przesyłkami dostarczanymi przez nowego operatora.

Wszystko jednak wskazuje na to, że to nie koniec zmian na polskim rynku pocztowym. Prezes spółki InPost, Rafał Brzoska ogłosił, że spółka zainteresowana jest obsługą przekazów ZUS. Brzoska pytany przez Rzeczpospolitą o plany firmy powiedział, że: „Nie wiem, czy w zeszłym roku bylibyśmy na to gotowi, ale w tym – już owszem”. Zdaniem prezesa InPostu, likwidacja monopolu pocztowego zmniejszyłaby wydatki administracji państwowej o co najmniej 1 mld zł rocznie. Jako przykład Brzoska podaje KRUS. Instytucja ta organizuje bowiem regionalne przetargi na dostarczanie świadczeń, w których mogą startować prywatne firmy. Jego zdaniem, uwolnienie tej części rynku sprawiło, że KRUS ma stawki za doręczenie przekazu o 50 proc. niższe niż ZUS. Ponadto InPost zastanawia się także nad przejęciem Polskiej Grupy Pocztowej. Zdaniem Brzoski, konsolidacja tego rynku ma sens.

Co ciekawe, mimo spadków wolumenów wysyłanych przesyłek o 4 proc., przychody Poczty Polskiej nie maleją. Prezes Poczty Polskiej, Jerzy Jóźwiak, zapowiedział, że wynik netto za 2013 rok na pewno będzie dodatni. Co więcej, Poczta przygotowuje się do rozpoczęcia procesu upublicznienia akcji. Zdaniem Jóźwiaka, przedsiębiorstwo może wejść na Giełdę Papierów Wartościowych już za dwa lata.

Zostaw odpowiedź