fbpx

Czy czeka nas znaczny wzrost cen sprzętu elektronicznego?

90 proc. konsumentów nie ma pojęcia o tym, że kupując sprzęt elektroniczny płaci tzw. opłatę reprograficzną nakładaną na urządzenia służące do kopiowania utworów.

Obecnie wynosi ona od 0,05-3 proc. ceny urządzenia. Jednak organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi domagają się znacznego podwyższenia jej wysokości, a to przełoży się na wyższe ceny.

Uiszczana m.in. przez producentów drukarek czy nagrywarek CD/DVD opłata reprograficzna, ma w zamyśle stanowić formę rekompensaty za straty, które autorzy ponoszą w związku z dozwolonym przez prawo kopiowaniem ich utworów na własny użytek przez osoby fizyczne. Ciężar opłaty, która de facto zwiększa cenę urządzenia, ponoszą rzecz jasna konsumenci.

Smartfony i laptopy droższe o 50 zł, a nowoczesne ultrabooki o 120 zł? To całkiem realny scenariusz, bo organizacje pobierające opłatę reprograficzną domagają się podwyższenia obecnej stawki o 5,9 tys. proc. Co więcej, podmioty te żądają rozszerzenia dotychczasowego katalogu produktów nią objętych. Obecnie opłata nakładana jest na urządzenia służące do kopiowania treści. Organizacje reprezentujące twórców chcą jednak, aby parapodatek objął także urządzenia służące do ich odbioru. Chodzi m.in. o telewizory, tablety czy smartfony.

elektronika

W Polsce kwestię opłaty reprograficznej reguluje przede wszystkim Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 2 czerwca 2003 r. w sprawie określenia kategorii urządzeń i nośników służących do utrwalania utworów oraz opłat od tych urządzeń i nośników z tytułu ich sprzedaży przez producentów i importerów. Dlatego ostateczną decyzję w sprawie ewentualnych zmian podejmie minister kultury i rząd. Jednak już teraz szacuje się, że proponowane zwiększenie opłaty spowodowałoby wzrost dochodów organizacji zrzeszających twórców o bagatela 350 mln zł rocznie. Dla porównania w 2013 roku, organizacje te pobrały z tytułu para podatku 27 mln zł.

Planujesz w najbliższym czasie zakupić tablet? Sprawdź, jakich modeli unikać.

Zostaw odpowiedź