fbpx

Czy Mark Zuckerberg powinien mieć powody do obaw?

Jak wynika z najnowszych analiz badaczy społecznych, Facebook cieszy się coraz mniejszą popularnością wśród nastolatków. Największym problemem są dla tej grupy wiekowej rodzice, którzy śledzą aktywność swoich pociech.

Taki stan rzeczy z natury nie budzi entuzjazmu wśród młodych internautów, którzy migrują z tego powodu do innych portali społecznościowych.

Odpływ nastolatków z serwisu Zuckerberga to wniosek, jaki wypływa z ostatnich badań “Global Social Media Impact Study” przeprowadzonych przez naukowców z Wielkiej Brytanii. Projekt miał bardzo kompleksowy wymiar. Samo zbieranie danych trwało ponad 15 miesięcy i objęło ponad 1000 użytkowników.

Wnioski? W obawie przez zbyt dużą inwigilacją ze strony rodziców, młodzi ludzie zamykają swoje facebookowe konta i przenoszą się na inne platformy społecznościowe, takie jak Snapchat, Twitter czy Whatsapp. Profesor Daniel Miller z University College London (UCL) stwierdził wręcz, że Facebook jest wśród tej grupy wiekowej martwym serwisem. Dodał przy tym, że nastolatkowie są bardzo często skonsternowani tym, że ich społecznościowa aktywność znajduje się cały czas pod czujnym okiem rodziców. To jego zdaniem główny motyw poszukiwania alternatyw wobec najpopularniejszej obecnie sieci społecznościowej na świecie.

Badacz dodał ponadto, że przedstawiciele młodszego pokolenie nie wydają się zaniepokojeni kierowanymi w stronę Facebooka oskarżeniami o szpiegowanie swoich użytkowników i wykorzystywaniu zdobytych w ten sposób danych, np. do lepszego dopasowania reklam.

Inny badacz, Razvan Nicolescu z UCL w ramach prowadzonych badań nad praktykami dotyczącymi użytkowania social media przez włoską młodzież stwierdził, że 40 procent młodych internautów nigdy nie zmieniało swoich ustawień prywatności.

Jak zauważył Miller, nastolatkowie zdają się nie przejmować faktem, że Facebook jest technicznie bardziej wyrafinowany niż inne, konkurencyjne platformy. O wiele większym zmartwieniem jest dla nich transparentność działań.

Zostaw odpowiedź