fbpx

Czy technologia niszczy pracę? MIT Technology Review

W czerwcowym Technology Review wydawanym przez najlepszą politechnikę na świecie, czyli Massachusetts Institute of Technology (MIT) David Rotman poruszył temat coraz mocniej frapujący intelektualistów, a w szczególności ekonomistów na całym świecie.

Czy aktualnie rosnące globalnie bezrobocie to skutek wykluczania ludzkich zasobów pracy przez maszynowe zasoby pracy?

 

Zdania są podzielone, i to coraz wyraźniej. Wspominaliśmy już o dyskusji na kwietniowej konferencji TED (Technology, Entertainment and Design), która toczyła się między Robertem Gordonem a Erikiem Brynjolfssonem.

 

 

Gordon, zwolennik endyzmu rozwojowego został podbity argumentami przez Brynjolfssona zwolennika technologicznego postępu, który wskazał faktyczny problem naszych czasów – rozjazd krzywych produktywności i zatrudnienia. Ilustruje to poniższa infografika autorstwa MIT Technology Review.

 

 
Wyraźnie widać, że około 2000 roku nastąpiło znaczące otwarcie nożyc zatrudnienia i produktywności – na skalę, jakiej wcześniej nie widzieliśmy w ostatnich pięćdziesięciu latach. Na infografice widać także wyraźnie gwałtowne rozstrzelenie amerykańskiego PKB i mediany dochodów gospodarstw domowych, która w praktyce niewiele drgnęła od lat 70-tych. Podczas, gdy PKB wystrzelił w górę, tylko odrobinę zwalniając podczas kryzysu ostatnich lat.

 

 

Brynjolfsson stwierdza, że dotychczas obok PKB produktywność była najważniejszym miernikiem postępu: “jeśli zadbałeś o rosnącą produktywność, to produktywność zadbała o Ciebie”. Według Brynjolfssona, współautora pozycji “Race Against the Machine” winne są nowoczesne technologie, które skutecznie wypierają z rynku pracy ludzkie umiejętności.

 

 

Nieco innego zdania jest David Autor, doktor Harvard University, pracownik MIT, który nie tak dawno, na łamach New York Timesa, został namaszczony przez samego Paula Krugmana.

 

 

Z zaprezentowanych poniżej analiz Autora wynika, że najmocniej w kość dostała klasa średnia. Widać to wyraźnie w godzinowych stawkach wynagrodzenia, jak i w samej dynamice zatrudnienia, która w przypadku ważnej części środka jest ujemna.

 

 

 

Znacząco rosną za to skraje rynku pracy tzw zawody “high-skills” oraz “low-skills”. Szybko rosnące i wysoko wykwalifikowane zawody w USA związane są przede wszystkim z nowoczesnymi technologiami: komputerami, oprogramowaniem, sieciami, bazami danych i ich analizami.

 

 

Najbardziej zagrożone zawody w USA związane są z czynnościami mocno powtarzalnymi, czyli takimi, które stosunkowo łatwo zautomatyzować np sprzedawca, rzeźnik, pracownik call-center, farmaceuta, bibliotekarz, urzędnik pocztowy etc.

 

 

To poważne nadgryzienie rynku pracy, który był dotychczasowym fundamentem zatrudnienia nowoczesnych gospodarek, czyli usług. Chociaż maszyny od dawna wypierały ludzi z fabryk, to mieliśmy do czynienia z przesunięciem zasobów ze zmuszających do monotonnej pracy fabryk do kreatywnego sektora usług.

 

Pełny artykuł “How Technology Is Destroying Jobs”
Więcej o tym czy i dlaczego technologia niszczy pracę przeczytacie w następnym numerze Mensis.

 

Zostaw odpowiedź