fbpx

Debiut RODO: ćwierć miliona euro kary dla sklepu internetowego

Nie wszystkie kraje unijne mają tak liberalne podejście do RODO jak polski rząd, który dwa dni przed wejściem przepisów zdecydował się wystosować właściwą ustawę.

Jak już wspominaliśmy wcześniej, polski rząd znany z niechęci do wdrażania unijnych przepisów postanowił ograniczyć koszty wdrażania nowych przepisów i wprowadził w życiu ustawę regulującą nowy obszar prawny dwa dni przed wejściem jej w życie w całej UE. Tym sposobem, dzięki zapisom w rezerwie budżetowej na działania związane z egzekwowaniem przepisów przez nowy urząd zaoszczędzono kilka milionów złotych. Zgodnie z zapisami w budżecie, wypłaty na nowy urząd mogły odbywać się dopiero w momencie, gdy pojawiła się stosowna ustawa.

O tym, że nie wszyscy mają tak liberalne podejście do nowych przepisów pokazuje przykład Francji. W kraju nad Sekwaną urząd odpowiadający za egzekwowanie przepisów nosi nazwę Commission Nationale de l’Informatique et des Libertés (CNIL) i jest przekonany o konieczności chronienia prywatności obywateli swojego kraju. Przekonanie to urząd wyraził nakładając pierwszą w historii nowych przepisów grzywnę w okazałej wysokości 250 tysięcy euro.

Ukarany to Optical Center – sprzedawca okularów przeciwsłonecznych. Powodem nałożenia grzywny jest fakt braku zabezpieczenia danych klientów, którzy składali zamówienia za pośrednictwem sklepu internetowego. Obsługa sklepu nie zadbała o to, aby zabezpieczyć danych wrażliwych swoich klientów – w łatwy sposób można było uzyskać dostęp do krajowego numeru identyfikacyjnego, numeru ubezpieczenia społecznego i danych zdrowotnych.

7 komentarzy

 1. just 11-07-2018
  • Tomek 13-07-2018
   • Marta 18-07-2018
 2. dbx 12-07-2018
 3. just 12-07-2018
 4. Majka 19-07-2018
  • Maciej 20-07-2018

Zostaw odpowiedź