fbpx

Deutsche Post DHL przejął UK Mail

Dynamiczny rozwój handlu internetowego w Europie zmienia kontynentalny układ sił wśród największych firm logistycznych.

Deutsche Post DHL to jedna z największych firm logistycznych, która od lat notowana jest w globalnym top 10. W ostatnich latach radzi sobie lepiej niż np. FedEx, chociaż nie tak dobrze jak pierwszy na liście UPS, czy też rosnące jak na drożdżach XPO Logistics, założone raptem w 1989 roku. Z kolei UK Mail, miał w założeniu konkurować z Royal Mail (podobnie zresztą jak Deutsche Post). Firma założona w 1971 roku rozwijała się dotychczas jak na drożdżach, już w 1993 roku debiutując na londyńskiej giełdzie.

Niestety rozwój firmy załamał się w 2015 roku, gdy nowe automatycznie sortownie okazały się nie dość sprawne, co spowodowało opóźnienia, spadek obrotów i problemy finansowe firmy. W efekcie zaś ceny akcji Royal Mail spadły do poziomu, który zainteresował konkurentów zasobnych w gotówkę. Tak oto drogi Deutsche Post DHL i UK Mail przecięły się w ubiegłym miesiącu, kiedy to Niemcy ogłosili przejęcie przedsięwzięcia Brytyjczyków.

Kwota przejęcia wyniosła blisko 282 miliony euro (według ostatnich słabych dla funta kursów około 243 miliony funtów). Celem Niemców jest przede wszystkim wywarcie większej presji na Royal Mail oraz lepsze oplecenie siatką połączeń resztę, globalizującej się dzięki handlowi internetowemu, Europy. Dzięki przejęciu UK Mail zyska sieć 50 punktów obsługiwanych przez blisko 2500 aut.

 

Top 10 największych firm logistycznych w Europie wg Instytutu Fraunhofera w 2014 roku

  1. Deutsche Post DHL (Group) (DE)
  2. DB Mobility Logistics AG (DE)
  3. Maersk A/S (DK) (ocean carrier)
  4. Kuehne + Nagel International AG (CH)  / DB Schenker Logistics (part of DB Mobility Logistics AG) (DE)
  5. SNCF SA (FR)
  6. La Poste (Group) (FR)
  7. CMA-CGM SA (FR) (ocean carrier)
  8. The Royal Mail Holdings Plc. (UK)
  9. UPS Europe NV (BE)
  10. DSV A/S (DK)

Zostaw odpowiedź