Jak donosi czwartkowy Dziennik Gazeta Prawna według raportu OECD „Science, Technology and Industry Scoreboard 2013″ polskie przedsiębiorstwa są niezwykle leniwe w kwestii prowadzenia lub zlecania badań naukowych.
W porównaniu co innych krajów na świecie w polskich przedsiębiorstwach pracuje najmniej naukowców, oraz co gorsza nie istnieje wsparcie badań poprzez zachęty podatkowe.
O tym, że polskie firmy nie mogą liczyć na pomoc państwa, a w szczególności na zachęty podatkowe wiemy już od dawna.
To bardzo krótkowzroczna polityka, która przypomina typowego polskiego pracownika. Ten woli weekendy przeleżeć na kanapie przed telewizorem, zamiast zadbać o swoją przyszłość kreując ją.
Niemniej kiepsko spisują się przedsiębiorstwa, które nie widzą na swoich wakatach miejsca dla naukowców. W polskich przedsiębiorstwa pracuje mniej niż 20% wszystkich naukowców zatrudnionych w kraju. Gorsza jest tylko Słowacja.
Lepiej radzi sobie nawet często ostatnio wywoływane do tablicy RPA, gdzie odsetek zatrudnionych w firmach naukowców sięga 30%. Jakkolwiek niecodziennie to brzmi, w Afryce płacą lepiej, a w dodatku są bardziej innowacyjni od nas.