fbpx

DGP: skarbówka lubi billingi przedsiębiorców

Według informacji jakie uzyskała Najwyższa Izba Kontroli, a do wiadomości publicznej podał Dziennik Gazeta Prawna Ministerstwo Finansów chętnie sięga do billingów przedsiębiorców podejrzanych o oszustwa podatkowe.

Od 2010 roku do I połowy 2012 firmy telekomunikacyjne otrzymały ponad 10 tys próśb o udostępnienie danych billingowych.

 

NIK wysoko ocenił jakość procedur wdrożonych w jednostkach podległych Ministerstwu Finansów. Jak zauważył rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli – nie należy do jej uprawnień ustalanie, czy kontrole były zasadne.

 

Jeśli zaś chodzi o sposób w jakis MF uzyskuje dostęp do danych oraz je przechowuje to obywatele nie mają się czego obawiać – wszelkie standardy bezpieczeństwa zostają zachowane.

 

Dziennik Gazeta Prawna przytoczył wypowiedź dwóch prawników, z których jeden słusznie zwrócił uwagę, że w przypadku, gdy przedsiębiorca lub obywatel nie zostanie postawiony w stan oskarżenia lub nie zostanie powołany na świadka, nie ma szans aby dowiedział się, że ktoś naruszył jego prywatność.

 

W dalszym ciągu nie jest znany pełny raport NIKu, który od pewnego czasu bada w jak dużym zakresie służby państwowe inwigilują obywateli.

 

Zostaw odpowiedź