fbpx

Dlaczego ciągle kupujemy płyty CD?

Amazon niedawno ogłosił wprowadzenie usługi AutoRip, która pozwoli wszystkim klientom sklepu, którzy od 1998 roku zakupili muzykę na płycie CD na darmowe pobranie wersji mp3 albumu.

To jest kolejny krok na przód w kierunku zniesienia rynku płyt CD. Wprowadzanie takiego rozwiązania nasuwa nam ważne pytanie. Dlaczego ludzie wciąż kupują płyty CD? Skoro i tak większość muzyki dostępna jest online, a w dodatku jest zdecydowanie tańsza od zwykłej płyty.

Według Nielsen SoundScan w 2012 roku klienci zakupili aż 192 milionów płyty CD, dla porównania w tym samym czasie zanotowano jedynie 118 milionów pobrań muzyki cyfrowej. Jest kilka ważnych powodów takiego stanu rzeczy.

 

Jakość dźwięku

Wiadomo, że jakość muzyki słuchanej w formacie mp3 nie równa się jakości oferowanej na płytach CD. Zauważono, jednak że starsze wydania CD z uwagi na to że były nagrywane zdecydowanie ciszej niż obecne, mogą również odznaczać się gorszą jakością, dlatego często spotykamy odświeżone wersje starszych płyt.

Nowa technologia

W dzisiejszych czasach, mamy wrażenie że każdy posiada iPhone, czy odtwarzacz mp4. Natomiast jak wynika z badań w USA, jedynie w dwóch głównych rynkach sprzedaży zanotowano większą ilość pobrań plików, niż zakupu płyt CD. Ponadto istnieje kilka gatunków muzycznych, gdzie nie wypada pobierać utworów z Internetu. W USA takim gatunkiem jest country, którego wielbiciele zdecydowanie wybierają płyty CD. Kolejną przyczyną jest ciągle spora społeczność, która nie ma przekonania do nowej technologii i po prostu z niej nie korzysta. Zresztą podobnie było z rynkiem kaset muzycznych, które też przez pewien czas nie schodziły z półek sklepowych.

Samochody

Spora grupa osób, ciągle posiada w swoich samochodach odtwarzacze płyt CD. I do momentu, w którym produkowane będą samochody wyposażone w takie odtwarzacze, ciągle będzie rynek na płyty CD.

Produkt fizyczny

Ludzie ciągle wolą kupić coś co są w stanie sami dotknąć, zobaczyć oraz ocenić, a cyfrowe albumy nie dają takiej możliwości. Dodatkowo zauważono, że fani zespołów po prostu chcą zakupić płyty, by zetknąć się z okładką, czy zobaczyć co ich ulubiony artysta tym razem im zaoferował. Płyta CD daje pewien związek z artystą, którego nie można odczuć w stosunku do albumu znajdującego się na naszym komputerze.

1 komentarz

  1. Seweryn 15-01-2013

Zostaw odpowiedź