fbpx

Do big data jeszcze nam daleko

Chociaż o big data pisze się często i gęsto to z zastosowaniem w praktyce wielkich wolumenów danych jest już dużo ciężej. Dowodzą tego najnowsze badania SAS and e-skills przeprowadzone na terenie Wielkiej Brytanii.

Wynika z nich, że w perspektywie najbliższych czterech lat po narzędzia big data nie sięgnie nawet co trzecia brytyjska firma, która zatrudnia więcej niż stu pracowników.

 

Niewątpliwie, te wyniki są zatrważające. Wszak nie mówimy o polskich mikroprzedsiębiorstwach, ale o dużych zachodnich firmach. Jak widać, na poniższych wykresach, w 2014 roku ledwo co czwarte średniej wielkości i większe brytyjskie przedsiębiorstwo korzysta z big data podczas podejmowania ważnych biznesowo decyzji.

 

 

Słupki dla kolejnych lat nie zapowiadają gwałtownej rewolucji. Można powiedzieć nawet więcej, że ona już się dokonała, gdyż największe skoki w adaptacji big data miały miejsce w latach 2012 – 2014. Najbardziej innowacyjne przedsiębiorstwa już zdecydowały się na wdrożenie rozwiązań tego typu. Reszta może obudzić się już w całkiem innej rzeczywistości.

Zostaw odpowiedź