fbpx

Donald Trump: Amazon ograbia amerykańską pocztę

Donald Trump nie odpuszcza Jeffowi Bezosowi i po raz kolejny uderza w interesy Amazona za pomocą swojej „twitterowej” polityki.

Twitterowe występki Donalda Trumpa przejdą do kanonu politologii. Niewątpliwie każda wypowiedź zostanie przeanalizowana przez wielu doktorantów i magistrantów nauk politycznych i znajdzie sobie stałe w indeksie osobliwości amerykańskiej polityki. Wypowiedzi amerykańskiego prezydenta już niejednokrotnie powodowały gwałtowne spadki kursu akcji na giełdzie – swego czasu poczuł to na własnej skórze Boeing. Potężna korporacja lotnicza padła ofiarą zbyt szybkiego osądu co do czasu budowy i wyceny nowego Air Force One. Kosztowało ją to kilku procentowy spadek akcji.

Nie pierwszy raz obrywa się także Amazonowi, którego wycena giełdowa jest zdecydowanie bardziej odporna na twitterowe kapiszony Donalda Trumpa. A ten podkłada je gigantowi globalnego e-commerce z lubością, gdyż Jeff Bezos jest właścicielem liberalnego opiniotwórczego dziennika Washington Post, który strzela gęstymi salwami do wspomnianego wcześniej przywódcy.

Jednym z poważniejszych uderzeń Trumpa był zarzut z sierpnia ubiegłego roku o naginanie przepisów podatkowych przez Amazona. Z kolei w ostatnich dniach Trump zarzucił amerykańskiej poczcie, że co roku traci miliardy dolarów (dokładnie 15 miliardów rocznie i 62 miliardy w ciągu ostatniej dekady), podczas gdy pobiera od Amazona i innych zbyt niskie opłaty za doręczanie przesyłek. Najwyraźniej Donald Trump zapomniał, że US Post Office podlega prawom rynku i nie może narzucać nierynkowych cen, gdyż zwyczajnie straci swoich kontrahentów, w tym znienawidzonego przez gospodarza Białego Domu Amazona.

Warto przy tym zaznaczyć, że chociaż oficjalnie amerykańska poczta ma zagwarantowana konstytucyjną niezależność, to jakiekolwiek próby wpłynięcia na nią mogłyby mieć katastrofalny wpływ na Amazona. Jak mówi się nieoficjalnie USPS obsługuje 40 procent wolumenu przesyłek Amazona i realizuje praktycznie wszystkie niedzielne doręczenia. Inwestorzy pozostali nieugięci pod presją ćwierknięć, gdyż kurs Amazona zachwiał się o jedyne 0.35 procenta w ciągu całego dnia.

Zostaw odpowiedź