fbpx

Drony Amazona nielegalne

Jak donosi Mashable FAA (Federal Aviation Administration), czyli w wolnym tłumaczeniu Amerykańska Administracja Lotnicza, zabroniła Amazonowi jakichkolwiek lotów dronów, które miały stanowić rdzeń usługi Amazon Prime Air.

O problemach prawnych, jakie mogą spotkać cywilne drony wspominaliśmy już wielokrotnie.

 

 

W ten poniedziałek w USA ujawniono dokument, z którego wynika, że FAA uznała drony doręczające przesyłki drogą lotniczą za literalnie „nielegalne”. Z kolei Amazon ustami Paula Misenera, jednego ze swoich wiceprezydentów, twierdzi, że to sytuacja tymczasowa i nie będzie miała żadnego wpływu na rozwój Prime Air.

 

W pewnym sensie wiceprezydent Amazona ma rację: FAA uznała doręczanie paczek za pomocą dronów powietrznych za nielegalne z powodu braku stosownych przepisów regulujących tego typu działalność. Pierwsze oficjalne regulacje prawne dotyczące komercyjnego, masowego wykorzystywania dronów w otwartej przestrzeni powietrznej zostaną opublikowane w 2015 roku.

 

Z drugiej strony, już teraz można korzystać z dronów do celów komercyjnych, ale wymaga to uzyskania stosownej licencji, która stanowi wąskie gardło dla masowych zastosowań. Pierwszą tego typu cywilną licencję uzyskało BP 10 czerwca 2014 roku.

 

Zostaw odpowiedź