fbpx

Dwa zeszłoroczne bestsellery rozpaliły członków facebook’owej społeczności

Najpopularniejsze książki minionego roku doczekały się sporej grupy fanów na Facebooku. Można powiedzieć, że wokół czytanych i dyskutowanych tytułów coraz częściej tworzą się społeczności zainteresowane zjawiskami szerszymi niż tylko treści zawarte na kilkuset stronach powieści.

Jednak zjawisko to osiągnęło masowy wymiar tylko w przypadku dwóch gorących pozycji z listy bestsellerów roku 2012.

Profile powieści „Pokolenie Ikea” oraz „50 Twarzy Greya” gromadzą ponad 15 tys. fanów, deklasując pozostałe tytuły z listy TOP 30 sieci EMPIK. Co przyciąga czytelników do facebook’owych profili ulubionych książek? Ciekawostki na temat autorów, linki do interesujących miejsc w Internecie, ale przede wszystkim możliwość wspólnego komentowania i wymiany myśli.

– Aktywność fanek powieści „50 Twarzy Greya”, a właściwie całej trylogii, której trzecia część ukaże się na początku stycznia, potrafi nas czasami zaskoczyć. Panie podejmują odważne tematy związane z erotyką,  nie rzadko uwalniając swoje fantazje – zauważa Olga Kostrzewska-Cichoń z firmy Open-Mind.co, prowadzącej profil. – Równie często poruszaną tematyką są spekulacje na temat planowanej ekranizacji książki, na którą spora część fanek trylogii czeka w napięciu. Pozytywnie zaskakuje nas znajomość oryginału. Sporo fanek czytało całą trylogię E L James, co przełożyło się na dyskusje wokół polskiego tłumaczenia – dodaje Kostrzewska.

W przypadku Fanpage’a “50TwarzyGraya” nie bez znaczenia jest również odpowiedni model współpracy z wydawnictwem. Administratorzy z jednej strony mają zapewniony dostęp do najnowszych newsów, fragmentów tekstu przed publikacją czy gadgetów związanych z tytułem, z drugiej otrzymali swobodę pozwalającą na realizację oczekiwań fanek-czytelniczek. Tak ustalone ramy funkcjonowania pozwoliły na eksplozję inwencji twórczej tysięcy odwiedzających codziennie profil, skupiając na portalu społecznościowym zjawiska związane z “greyomanią”, która ogarnęła cały zachodni świat literatury popularnej.

http://www.facebook.com/50TwarzyGreya?ref=ts&fref=ts
http://www.facebook.com/pages/Pokolenie-Ikea/253456668005429?ref=ts&fref=ts

Zostaw odpowiedź