fbpx

Dziennik Gazeta Prawna: szara strefa w Polsce to 210 miliardów złotych!

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna szara strefa w Polsce może wynosić nawet 13% PKB, co przekłada się na miliardy złotych niezapłaconych podatków.

To najgorszy wzrost nielegalnego obiegu biznesowego od 2009 roku, który podobnie jak 2013 należał do najgorszych w XXI-wiecznej historii polskiej gospodarki.

 

To nie koniec złych informacji, DGP wskazuje, że według GUS w grudniu 2012 roku w szarej strefie pracowało aż 1.1 miliona Polaków.

 

Aby nieco rozpędzić czarne chmury trzeba dodać, że od 2005 roku szara strefa sukcesywnie się kurczy, wtedy to została oszacowana na 13.7%. Ogólna tendencja jest więc dobra, chociaż 2013 rok zapowiada się na szczyt amplitudy, która gaśnie z każdym rokiem.

 

Nieco inaczej wyglądają wyliczenia Friedricha Schneidera, austriackiego profesora ekonomii. Według jego wyliczeń Polska ma szarą strefę na poziomie 1/4 całego PKB, co jest porównywalne z wynikiem tylko Grecji.

 

Wszystkich przerażonych pragnę uspokoić – najlepszy wynik w zestawieniu profesora Schneidera osiągnęła jego rodzima Austria.

Zostaw odpowiedź