fbpx

E-commerce na skróty – Paweł Fornalski IAI Shop SA

W cyklu „E-commerce na skróty” praktycy biznesu przedstawiają swój punkt widzenia na rynek e-commerce. Paweł Fornalski Prezes IAI-Shop SA.

1. Dzisiejszy e-commerce zmierza w kierunku…

Szybkiej i sprawnej logistyki. Sklep internetowy to nic innego jak sprawnie działające przedsiębiorstwo, które umożliwia self-service, czyli odszukanie towaru w ofercie, zamówienie go i opłacenie, a później otrzymanie dokładnie tego, co zamówił klient, w możliwie krótkim czasie. Recepta na dobry sklep nie zmieniła się od 14 lat, chociaż zmieniają się narzędzia i formy komunikacji z klientami.

2. Szanse zaistnienia na rynku e-commerce mają firmy, które…

Mają atrakcyjną dla klientów ofertę i szanują swoich klientów… a do tego potrafią utrzymać taki standard przez długi czas. Wielokrotnie widzę, jak na skutek chęci drobnych oszczędności sklepy zaprzepaszczają swoją reputację i w ich miejsce przychodzą nowi, bardziej zmotywowani do dobrej obsługi klienta gracze.

3. Najważniejszy element sklepu internetowego to…

Dobra nawigacja, duża ilość informacji o towarach, oferta dobrana do potrzeb klientów i bogata w narzędzia obsługi klientów, pozwalające im na self-service. Ludzie po to kupują w internecie, aby jak najmniej tracić czasu na pisanie papierowych listów czy rozmowy telefoniczne z konsultantami.

4. W najbliższym czasie na znaczeniu zyskają…

Dobra organizacja procesu zwrotów i unikanie pomyłek przy pakowaniu towarów. Rynek się konsoliduje, więc kluczowa dla zachowania dobrej oferty i cen będzie sprzedaż międzynarodowa. Zwłaszcza że Polacy bardzo lubią kupować w międzynarodowych sklepach, więc ma to znaczenie również dla poprawy sprzedaży w Polsce.

5. Gdybym dziś rozpoczynał biznes…

Nic bym nie zmienił. Rzeczywistość, w jakiej znajdował się e-commerce 14 lat temu, gdy rozpoczynaliśmy działalność, była zupełnie inna. Decyzje, które dzisiaj mogą się wydawać niewłaściwe, były właściwe i doprowadziły nas do miejsca, w którym IAI SA jest dzisiaj. Jestem zadowolony z miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy i gdzie zmierzamy, więc nic bym nie zmienił.

1 komentarz

  1. Logistiko 10-03-2014

Zostaw odpowiedź