fbpx
Sztuczna inteligencja na usługach Przemysłu 4.0.

E-commerce to logistyka

„E-commerce to logistyka” to słowa wypowiedziane już wiele razy, jaka jest ich geneza i czy stwierdzenie to jest prawdziwe to pierwsze zagadnienie poruszone na łamach Mensis.pl w dziale logistyka.

Już wyodrębnienie logistyki jako kategorii, na którą e-przedsiębiorca powinien zwrócić szczególną uwagę jest potwierdzeniem ogromnej roli logistyki w sprzedaży internetowej. Na równi z zarządzaniem i marketingiem stawiamy optymalizację procesów logistycznych czyli wszystkie elementy, które złożyły się na kształt dzisiejszego e-commerce.

Wielu przedsiębiorcom logistyka kojarzy się głównie z transportem, niewielu natomiast wie, że składowe logistyki istotne dla e-commerce to również wszelkie procesy związane z magazynowaniem i zaopatrzeniem, obiegiem dokumentów, realizacją płatności, a także planowanie zasobów.

 


Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest logistyka
  • Jakie są istotne składowe logistyki dla e-commerce
  • Jakie są kroki w optymalizacji procesów logistycznych w e-commerce

 

Dlaczego e-commerce to logistyka?

Optymalizacja wszystkich procesów logistycznych postępuje wprostproporcjonalnie do wzrostu znaczenia e-handlu. Handlując na Allegro w 2000 roku mogliśmy wysłać klientowi towar Pocztą Polską lub zaproponować odbiór osobisty zakupionego sprzętu. Płatności przyjmowaliśmy głównie za pobraniem pocztowym, rzadziej przelewem bankowym, wynikało to zarówno z braku zaufania klientów do e-sprzedawców jak i niewielkiej dostępności placówek bankowych w małych miejscowościach.

Dziś towary handlowe wysyłamy wyspecjalizowanymi firmami przewozowymi, które dostrzegły w e-commerce ogromny potencjał. Obniżyły koszty i przedstawiły swoją ofertę klientom detalicznym. Płatności nawet jeśli za pobraniem kurierskim otrzymujemy na konto już w czasie 48 godzin, a systemy płatności online optymalizują proces przesyłania i przyjmowania należności.

Zamówienia do dostawców składamy przez internet, a nowe produkty, zmiany cen i stanów magazynowych jesteśmy w stanie importować do sklepu internetowego z dostarczonych przez kontrahenta plików elektronicznych.

Kolejny krok w optymalizacji procesów logistycznych to powstanie brokerów usług kurierskich, czyli firm które agregują oferty przewoźników. Takie firmy obsługują setki partnerów, pośrednicząc w wysyłce tysięcy paczek miesięcznie. Broker jest płatnikiem choć nadawcą przesyłki pozostaje partner, czyli np. sklep internetowy. Dzięki temu pośrednicy usług kurierskich oferują sklepom internetowym niższe stawki za pojedyncze przesyłki niż kwoty jakie mały sklep internetowy jest w stanie wynegocjować bezpośrednio u przewoźnika

Jeśli ktoś miał okazję działać w e-commerce na przełomie ostatnich 8-12 lat jest w stanie zauważyć niesamowite zmiany, choć dla wielu przedsiębiorców stały się one naturalnym i niemal niezauważalnym rozwojem handlu elektronicznego.

Aktualnie wraz z rozwojem logistyki i pojawianiem się nowych graczy chcących obsługiwać sprzedawców internetowych (np. niedawne wejście grupy Raben w e-commerce), pojawiają się kolejne możliwości optymalizacji łańcucha logistycznego, które dostrzega coraz więcej innowacyjnych przedsiębiorstw. Dzięki takim modelom jak dropshipping (bliski szczególnie branżą IT, choć zauważalny również w branżach odzieżowych, a w rzeczywistości dostępny niemal w każdej branży) próg wejścia w e-handel został ponownie obniżony. Dziś mały przedsiębiorca z dobrym pomysłem na biznes nie musi zatowarowywać swojego magazynu nie znając w praktyce rynku, na którym zamierza spróbować swoich sił. Obniżony próg wejścia w e-commerce przekłada się oczywiście na powstawanie wielu nietrafionych, nieprzemyślanych, a w konsekwencji nierentownych biznesów jednak daje też ogromne szanse młodym przedsiębiorcom, którzy nie mają możliwości zaistnienia na rynku tradycyjnym.

Rolę logistyki i jej ogromne znacznie w e-handlu można argumentować na wiele sposobów, myślę jednak że każdy mniej lub bardziej doświadczony sprzedawca jest w stanie zgodzić się ze stwierdzeniem, że e-handel to w znacznym stopniu logistyka.

 

Zamów drukowany Mensis.pl lub czytaj darmowe fragmenty online:

1 komentarz

Zostaw odpowiedź