fbpx

E-handel rośnie w siłę

Mieszkańcy Mazowsza są najbardziej aktywni. Dom i ogród oraz AGD to najpopularniejsze kategorie produktowe, a najczęściej szukany przedmiot to smartfon Samsunga. Oto obraz polskiego e-handlu, jaki
wyłania się po podsumowaniu przez porównywarkę cen Nokaut.pl pierwszej połowy 2012 roku.

Polski handel internetowy rośnie w siłę. Według prognoz obroty w tym sektorze gospodarki wzrosną w 2012 roku o około 24 procent. Polacy stali się świadomymi użytkownikami sieci potrafiącymi korzystać z jej zalet. Dziś Internet dla przeciętnego Polaka to nie tylko miejsce rozrywki. Według badań przeprowadzonych przez Gemius Polska około 70 % Internautów korzysta z możliwości internetowego dokonywania  zakupów.


Doskonale pokazują tę tendencję ostatnie analizy przeprowadzone przez porównywarkę cen Nokaut.pl. W naszym serwisie każdego dnia można znaleźć ponad 6 mln produktów oraz 13 mln ofert prezentowanych przez ponad 3500 sklepów – tłumaczy Fabian Adaszewski, PR Manager Grupy Nokaut SA, właściciela internetowej porównywarki cen Nokaut.pl. – Te dane pokazują, jak ważnym elementem polskiej gospodarki jest handel internetowy – dodaje.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż średnia oszczędność dzięki zakupom w Internecie wynosi około 25%, zrozumiałe stanie się rosnące zainteresowanie tego typu zakupami. Wg. Raportu Centre for Retail Research tylko w 2011 roku Polacy wydali na zakupy w sieci 4,5 miliarda euro. Obecny rok może zakończyć się obrotem wyższym nawet o 1,1 miliarda euro. Zakupom w sieci sprzyja z pewnością rosnąca popularność urządzeń mobilnych oraz szeroka oferta aplikacji ułatwiających szybkie porównywanie cen. Dziś wystarczy mieć w ręce smartfona i przy pomocy Nokaut Skanera znaleźć najtańszą ofertę w sieci oraz – w swojej okolicy.
Zaletami zakupów w sieci na jakie wskazują polscy Internauci są oszczędność czasu i pieniędzy oraz wygoda. Produktowe podsumowanie pierwszego półrocza to doskonały obraz tego, czego Polacy szukają w sklepach internetowych, jak rozwijają się poszczególne kategorie i co cieszy się największą popularnością – mówi Adaszewski.

Najaktywniejsi

Z danych porównywarki Nokaut.pl wynika, iż najaktywniejszymi internetowymi kupującymi byli mieszkańcy województwa mazowieckiego. Co czwarty Internauta poszukujący ciekawych ofert za pomocą Nokaut.pl pochodził właśnie z tego regionu. Kolejne miejsca w rankingu zajęli kolejno mieszkańcy województw: śląskiego (13,11 %) , wielkopolskiego
(9,69 %) i małopolskiego (9,44 %). Najmniej aktywnymi okazali się mieszkańcy lubuskiego (1,41 %) oraz opolskiego (1,26%). Ta tendencja utrzymuje się od wielu lat. Duże ośrodki przemysłowe oraz bogatsze regiony przodują w zakupach internetowych na całym  świecie. Wyniki analizy Nokaut.pl potwierdzają różnice zarówno ekonomiczne jak
i demograficzne między poszczególnymi regionami Polski. Wpływ na nie ma też rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej oraz poziom zamożności mieszkańców.
Powyższe dane nie wskazują na jeden fakt. Duże miasta i bogatsze regiony przyciągają mieszkańców innych części Polski. Migracja zarobkowa z pewnością ma wpływ na grosze wyniki pozostałych województw.
Warto zwrócić uwagę na to, że zakupy internetowe są doskonałą szansą dla mieszkańców mniejszych miejscowości. Często mieszkają oni daleko od dużych centrów handlowych, a co za tym idzie mają trudniejszy dostęp do atrakcyjnych cenowo produktów – tłumaczy Adaszewski . – Dla nich zakupy on-line mają szczególną wartość. Dużo szersza oferta oraz znacznie atrakcyjniejsze ceny w stosunku do lokalnego rynku to poważna przewaga sklepów internetowych.

 

Najpopularniejsze

Najbardziej poszukiwanym przedmiotem pierwszej połowy 2012 roku był zdecydowanie smartfon Samsung Galaxy S III i 9300. Wśród dziesięciu najpopularniejszych przedmiotów w porównywarce cen Nokaut.pl prym wiodła elektronika, w tym przede wszystkim telefony, konsole do gier oraz telewizory. Również tu nie ma zaskoczenia. Od lat tzw. “gadżety”
czyli najnowsze modele telefonów, konsol czy innych urządzeń elektronicznych tryumfują we wszelkich statystykach. Zresztą to właśnie komputery i elektronika stanowiły początek handlu internetowego w Polsce.

Jednakże lista Top 10 produktów nie odzwierciedla generalnego zainteresowania kategoriami produktów w porównywarce Nokaut.pl. Tu od dłuższego czasu króluje Dom i ogród. W kategorii tej Internauci najczęściej poszukują zestawów mebli sypialnianych i ogrodowych. Z pewnością wpływ na to ma szeroka oferta produktowa. W kategorii tej
znaleźć można ponad 1 milion 130 tysięcy produktów. Jest to najbogatsza kategoria w porównywarce Nokaut.pl. Dodając do tego atrakcyjniejsze niż w tradycyjnych sklepach ceny oraz coraz większe zaufanie do internetowych sprzedawców mamy gotowy
przepis na rosnącą popularność. Podobne zalety sprawiają, iż rośnie popularność kategorii Sprzęt AGD, która awansowała w tym roku z trzeciego na drugie miejsce.
Polacy przekonali się, że zakup sprzętu AGD nie może odbywać się bez porównania cen w wielu sklepach internetowych – tłumaczy Adaszewski.

Zadaniem porównywarki cen Nokaut.pl jest ułatwienie wyszukania najatrakcyjniejszej oferty w Polsce. Pozwala to zaoszczędzić nawet 25-30% wobec ceny tradycyjnego sklepu. Doskonałym uzupełnieniem zakupów w tej kategorii jest aplikacja Nokaut
Skaner. Po zainstalowaniu na smartfonie i zeskanowaniu kodu kreskowego produktu pozwala znaleźć jego najtańsze oferty w sklepach internetowych. Pozwala też uniknąć podróży pomiędzy centrami handlowymi – Nokaut Skaner sam wskaże najbliższy sklep stacjonarny z najatrakcyjniejszą ceną.

Ogromny skok popularności odnotowała w pierwszej połowie 2012 roku kategoria Moda i styl. Z dziewiątego miejsca w 2011 roku awansowała na czwarte. Wpływ na to ma coraz większe zainteresowanie sieciowymi zakupami odzieży, butów, dodatków czy nawet biżuterii, jak również fakt, że Polacy przestali obawiać się dokonywania zakupów tych
produktów w sieci. Teraz już nie tylko małe sklepy czerpią korzyści z obecności w świecie on-line. Swoje wirtualne sklepy otwiera coraz więcej popularnych sieci odzieżowych, których marka znana jest masowemu odbiorcy. W ostatnich latach obserwujemy “wysyp” blogów oraz serwisów zajmujących się modą – tłumaczy Adaszewski . Minęły czasy, kiedy
odzież musiała być przymierzona, a materiał oraz jakość wykonania sprawdzone. Dziś ustawowa możliwość zwrotu lub wymiany towaru sprawia, że zakupy odzieży w Internecie mogą być równie atrakcyjne jak te w tradycyjnych sklepach. Te elementy wpływają na wzrost zainteresowania ofertą kategorii Moda i styl.

 

Ciekawostki

Internet to nie tylko miejsce zakupów, ale również rozrywki. Nokaut.pl pokusił się o przygotowanie kilku ciekawostek związanych z e-handlem. Jak się okazuje łączna wartość wszystkich przedmiotów prezentowanych obecnie w porównywarce cen Nokaut.pl wynosi około 11 miliardów złotych. Kwota ta wystarczy do zbudowania pięciu hoteli Burj Al Arab. A jest to jeden z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych hoteli na
świecie. Każdego dnia w Nokaut.pl znaleźć można 13 milionów ofert. I każdego
dnia 4 miliony z nich zmienia swoją cenę. Dlatego tak przydatnym narzędziem w codziennych zakupach w sieci jest dobra porównywarka cen oferująca również sprawną aplikację mobilną. Przy tak szerokiej i dynamicznie zmieniającej się ofercie trudno samemu znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie. Jednakże korzystając z dopasowanych narzędzi zakupy internetowe stają się łatwe i wygodne. I dają to, co powinny dawać każde zakupy – przyjemność.

 

e-handel rośnie w siłę, zakupy przez internet

Zostaw odpowiedź