fbpx

E-wizyty lekarskie i szkolenia online coraz popularniejsze

Nasze społeczeństwo dość szybko się starzeje. W czasie gdy politycy debatują nad tym, co z tym fantem zrobić, Deloitte daje jasną odpowiedź, co to oznacza dla polskich przedsiębiorców.

Z raportu wspomnianej firmy wynika, że dynamiczne wzrosty odnotuje rynek e-porad lekarskich oraz edukacyjne kursy internetowe.

Coraz więcej e-szkoleń

W tym roku liczba zapisów na e-kursy wzrośnie dwukrotnie, a za sześć lat e-edukacja ma stanowić 10 proc. całości edukacji.

Ciekawym rozwiązaniem dostępnym przez internet są kursy, szkolenia i wykłady, czyli edukacja online. To przede wszystkim kursy MOOC, czyli Massive Open Online Courses. Są one nowoczesnymi odpowiednikami szkolnictwa wyższego i kursów doskonalenia zawodowego, a ich udział w rynku edukacyjnym będzie rósł

prognozuje Jakub Wróbel, starszy menedżer w dziale konsultingu Deloitte.

W 2014 liczba zapisów na kursy on-line ma przekroczyć 10 milionów. Daje się również zauważyć zwiększoną liczbę inwestycji sektora edukacyjnego w tym obszarze. Niestety na obecnym etapie rozwoju e-edukacji, istotnym problemem pozostaje odpływ uczestników w trakcie nauki. Deloitte podkreśla jednak, że trend wzrostowy jest wyraźny i dotyczy szczególnie szkoleń firmowych oraz osób kontynuujących edukację.

szkolenie

Szybki rozwój e-medycyny

Drugim dającym się zaobserwować zjawiskiem jest wzrastające zainteresowanie telemedycyną, w szczególności e-wizytami lekarskimi. Na całym świecie, ma zostać w tym roku zrealizowanych 100 milionów takich usług. Oznacza to 400 proc. wzrost w stosunku do zeszłorocznych wyników.

Jednocześnie taka metoda zasięgania opinii lekarskiej przekłada się na spore oszczędności – w porównaniu do kosztów tradycyjnych wizyt e-porady pozostawiają w kieszeniach pacjentów ok. 5 miliardów dolarów. Rynek ten notuje bardzo dynamiczny wzrost na terenie Stanów Zjednoczonych, które stanową obecnie 75 proc. światowego rynku. Unia Europejska na razie przyjęła plan w sprawie regulacji prawnych ułatwiających korzystanie z telemedycyny.

Pora na seniorów

Rosnące zainteresowanie technologiami i usługami online widać wśród osób powyżej 55. roku życia. Co prawda największy udział w rynku smartfonów wciąż ma grupa wiekowa 18-54, ale to wśród seniorów najszybciej rośnie liczba nabywanych urządzeń. Osoby w zaawansowanym wieku wolniej opanowują nowinki techniczne, ale po pokonaniu bariery niepewności, stają się zaawansowanymi użytkownikami. W tym roku na świecie udział smartfonów w tej grupie zwiększy się do 45-50 proc. przy tempie wzrostu na poziomie 25 proc.

W Polsce jeszcze nie mówimy o tak wysokiej dynamice, ale trend wzrostowy będzie także zauważalny. Wynika on ze starzenia się społeczeństwa i z oferty producentów i operatorów telekomunikacyjnych, w której dominują zdecydowanie urządzenia typu smartfon

wyjaśnia Wróbel.

Zostaw odpowiedź