fbpx
ebay

eBay i Amazon rządzą e-commerce w Wielkiej Brytanii, rynek second hand w natarciu

Chociaż w przypadku Amazona nie jest to wielkim zaskoczeniem, to okazuje się, że eBay także radzi sobie świetnie na Wyspach.

Według raportu “Retail Channel Series: UK online marketplace retailing 2019 – 2024” stworzonego przez ekspertów z GlobalData, aż eBay i Amazon zagarniają 90% rynku marketplace’ów na Wyspach Brytyjskich. Oznacza to, że obie firmy zagarniają prawie wszystko z kwoty 30,5 miliarda euro, na jaką szacuje się ten dominujący segment e-commerce – w Europie i na świecie.

Co więcej, będzie to najszybciej rosnąca część rynku e-commerce w najbliższych latach. 50 procentowy wzrost to minimalna predykcja GlobalData na lata 2019-2024. Chociaż największe wzrosty spodziewane są na rynku produktów nowych (blisko 54%), to warto odnotować, że rynek second hand rośnie coraz wyraźniej (blisko 30%) i niedługo będzie stanowił znaczące źródło przychodów w marketplace’ach – osiągnie ponad 20 procent. A więc handel w Internecie wraca do swoich korzeni? Jeśli tak, to nieco zarośnięty mchem eBay może już niebawem złapać drugi oddech.

Z kolei eksperci komentujący raport określają wynik second handu jako rozczarowujący, zważając na najnowsze trendy ekologiczne, w szczególności zero waste. Być może ruch związany z second hand będzie się koncentrował na nowych portalach takich jak szwedzki Sellpy, którego największym inwestorem jest H&M.

H&M inwestuje w ekomersowy second hand

Zostaw odpowiedź