fbpx

Ekosklepy online: prawda czy ekościema?

W polskim Internecie coraz pojawia się coraz więcej sklepów oferujących produkty ekologiczne – żywność, kosmetyki, produkty dedykowane do rolnictwa, a nawet dla zwierzą, nie mówiąc o dzieciach, które są najlepszym powodem do dowolnych wydatków.

Warto pamiętać, że tylko niektóre z nich są faktycznie naturalne i zasługują na wyróżnik eko. Jest to wskazówka zarówno dla sprzedających, jak i kupujących.

 

 

Według statystyk pokontrolnych Inspekcji Handlowej aż 20% skontrolowanych produktów, które nosiły miano eko, bio lub organic nie przeszło rygorystycznych testów w laboratoriach. Na nic się zdały frazesy o eko uprawach, naturalnych składnikach, polskich rolnikach.

 

Jakie produkty mogą być nazywane EKO?

Produkty „eko”, „bio” i „organic” to takie, które zawierają co najmniej 95 proc. składników ekologicznych, m.in. niemodyfikowanych genetycznie, bez sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin. Ale to dopiero początek. Wszystko zaczyna się od producenta, czyli gospodarstwa rolnego, które musi przejść odpowiednie procedury kontrolne potwierdzające zgodność produkcji z unijnymi normami. Wówczas uzyskują one certyfikat i mogą być sygnowane logiem. W celu zapewnienia odpowiedniej jakości kontrole powtarzane są co roku.

 

Jakie produkty mogą być nazywane NATURALNYMI?

Te, które nie przeszły powyższych testów, czyli zasadniczo wszystkie. Na ten moment nie istnieje definicja pojęcia produkt naturalny. Tym samym nawet mocno przetworzone produkty np. słodycze mogą nosić złudne określenie „naturalny”. Warto mieć na uwadze powyższe rozgraniczenie, które odróżnia nie tylko produkty wartościowe od mocno przetworzonych, ale także sprzedawców, którym zależy na satysfakcji klienta od tych, którzy szukają krótkoterminowego zysku.

 

Jak odróżnić produkty EKOLOGICZNE od innych np. NATURALNYCH?

Na to pytanie odpowiada poradnik stworzony przez stowarzyszenie BIO POLSKA, które promuje zdrową i ekologiczną żywność.

 

– Produkty ekologiczne cieszą się coraz większą popularnością, jednak wielu konsumentów wprowadzanych jest w błąd. Nie każde bowiem nawiązanie do ekologiczności na etykiecie faktycznie przekłada się na jakość produktu – zauważa Mirosław Szemla prezes i założyciel Stowarzyszenia.

 

Jakie produkty powinien posiadać sklep internetowy, który prowadzi prawdziwy asortyment ekologiczny?

  • odpowiednio oznaczone – tzw ekoliściem, który składa się z 12 gwiazdek. Ponadto odnajdziemy numer jednostki certyfikującej (w Polsce działa ich 11) oraz miejsce uprawy surowców rolnych
  • z krótszą datą ważności – wynika z braku substancji konserwujących
  • wyżej wycenione – wynika to z droższej uprawy, mniejszej skali produkcji, większych wymagań roślin hodowanych ekologicznie
  • wygląd daleki od tego z katalogu – warzywa i owoce uprawiane bez nawozów i środków wzmacniających czasami nie wyglądają tak zachęcająco jak te naszpikowane konserwantami. Są jednak o wiele zdrowsze ponieważ nie zawierają substancji poprawiających barwę, konsystencję i strukturę.

 

 

1 komentarz

  1. Lidia 07-10-2014

Zostaw odpowiedź