fbpx

Empik z opcją One Click Buy, ale kto był pierwszy?

Dość późno, ale lepiej późno niż nigdy – Empik dołącza do grona portali e-commerce, które oferują zakupy za pomocą jednego kliknięcia. Jest to grono zacne, ponieważ zakupy one click muszą opierać się o znaczącą liczbę stałych klientów, którzy posiadają w sklepie swoje konta z danymi niezbędnymi do automatycznej płatności.

Warto przy tej okazji przypomnieć kto pierwszy wprowadził tego typu rozwiązanie i prawie je opatentował.

Otóż pierwszym na świecie sklepem, który wprowadził płatności typu „One-click” był Amazon. W momencie wprowadzania nowego sposobu robienia zakupów online amerykański gigant postanowił opatentować go. Spotkało go wielkie rozczarowanie, gdy Europejski Urząd Patentowy wyjaśnił ludziom z Amazona, że jest to „zbyt oczywiste rozwiązanie”, aby można je było opatentować. Co innego w USA, gdzie udało się to rozwiązanie skutecznie opatentować już w 1997 roku. Jedyną firmą, która może poza Amazonem korzystać z tego rozwiązania jest Apple, który uzyskał stosowną licencję od Jeffa Bezosa.

Z kolei Europejski Urząd Patentowy dwukrotnie poinformował Amazona, że sposób prowadzenia biznesu nie może być opatentowany, przynajmniej dopóki inwencja twórcza ogranicza się do rozwiązywania drobnych administracyjnych problemów, takich jak redukcja ilości kroków w koszyku zakupowym. Pierwszą próbę opatentowania w UE zakupów za pomocą jednego kliknięcia Amazon podjął w 2001 roku, zaś następnie powtórzył ją w 2011.

Z rozsądnej decyzji urzędników Unii Europejskiej skorzystało między innymi Allegro.pl, które już w 2012 roku jako pierwszy duży portal e-commerce w Polsce uruchomiło tego typu zakupy – dzięki intensywnemu rozwojowi platformy PayU.

Czy zakupy za pomocą jednego kliknięcia zdobyły dużą popularność? Nie, o ile portal nie oferuje wystarczająco dużo produktów, a przy tym nie prowadzi bardzo dobrego programu lojalnościowego. Stąd nie bez powodu można domniemywać, że dopiero zakupy one click skombinowane z programem Prime przyniosły Amazonowi tak olbrzymi sukces.

1 komentarz

Zostaw odpowiedź