fbpx

Eric Schmidt dla McKinsey: technologie, które zmienią wszystko

W specjalnym wywiadzie dla dla renomowanej firmy doradczej McKinsey Eric Schmidt z Google opowiada o technologiach, które wstrząsną ekonomią i biznesem w najbliższych latach.

Lista jest całkiem długa.

Jak zauważa były prezes zarządu i były dyrektor generalny Google warto zwracać uwagę wyłącznie na te technologie, które będą miały decydujący wpływ na całe społeczeństwa.

Ogólną narracją wg Schmidta jest sytuacja, w której przechodzimy od elitarnego społeczeństwa informacyjnego do masowego społeczeństwa informacyjnego.

Celem owej zmiany jest możliwość dostępu do dowolnych informacji na świecie przez każdego. A to z kolei wpływa na ludzkie zachowanie, sposób w jaki rozpowszechnia się informacje, cenzurę, zachowania rządów i nie tylko.

Cyfryzacja biologii to pierwszy topik jaki porusza Eric Schmidt. Zwraca uwagę, że włożenie całej naszej analogowej wiedzy na temat procesów biologicznych i chemicznych jakie zaobserwowaliśmy do cyfrowego frameworku z odpowiednimi algorytmami może raz na zawsze zmienić naszą jakość życia oraz zdolność do przewidywania przyszłych stanów organizmu, a więc i umiejętności walki z chorobami.

Kolejna wielka zmiana szykuje się w produkcji. Schmidt wspomniał o drukarkach 3D oraz zupełnie nowych materiałach: ultramocnych, ultralekkich, ultraprzewodzących. Połączenie nowych materiałów oraz technologii domowego druku 3D wywróci nasze dotychczasowe pojęcie o przemyśle do góry nogami.

Były prezes Google twierdzi, że nadal przed nami wielka rewolucja w komputerach osobistych. Będzie ona polegać na wyeliminowaniu klasycznych interfejsów, w których wydajemy rozkazy komputerom podobnie jak tresujemy psy (autorska analogia Schmidta). W to miejsce, prorokuje Schmidt, otrzymamy inteligentnych asystentów takich jak Google Now – naturalnie będą oni tylko sugerować i podsuwać cenne informacje – to nadal człowiek będzie decydował.

Swoją predykcję kończy Schmidt zabraniem głosu w narastającej z każdym miesiącem dyskusji człowiek vs maszyna. Co ciekawe, nawet tak dobrze zorientowany w sprawach technologicznych człowiek zwraca uwagę, że media poświęcają niezwykle mało czasu na tak ważkie zagadnienie. Wygląda na to, że na naszych oczach rodzi się nowy cywilizacyjny problem. Warto w tym miejscu przywołać słynnego francuskiego antropologa Claude’a Lévi-Straussa, który w pozycji „Smutek tropików” stawia hipotezę, że każda nowa wykreowana przez człowieka technologia wymaga równie wielkiego wysiłku w celu zniwelowania jej negatywnych skutków. A kiedy to zniwelujemy je inną technologią błędne koło zamyka się i jesteśmy na jego początku.

Wróćmy do ostatniej hipotezy Schmidta – powiada on, że słabo opłacani pracownicy zostaną w dłuższym okresie wyeliminowani przez maszyny i jedynym sposobem dla nich aby powrócić na rynek pracy jest edukacja.

Tutaj pełna wypowiedź
http://www.mckinsey.com/insights/high_tech_telecoms_internet/disruptive_technologies

Zostaw odpowiedź