fbpx

Ericsson: Niemal 18 proc. Polaków zakupi swój pierwszy smartfon w ciągu najbliższego roku

Jak wynika z badań zawartych w najnowszych najnowszym raporcie, opracowanym przez Ericsson Consumer Lab, ok. 18 proc. Polaków zakupi w ciągu najbliższego roku swój pierwszy smartfon, a niemal połowa z tych, którzy już posiadają taki telefon, wybierze nowszy model, podaje dziennik “Rzeczpospolita”.

Z raportu szwedzkiej firmy wynika, że posiadaczami smartfonów jest w Polsce nieco ponad 30 proc. właścicieli telefonów komórkowych. To bardzo słaby wynik, jeśli zestawimy te dane z krajami Azji i Europy Zachodniej, gdzie takie urządzenia są w rękach nawet 70 proc. użytkowników telefonów.

Rzeczpospolita, powołując się na dane Allegro, opublikowała listę najchętniej kupowanych przez Polaków smartfonów. W dużej mierze stanowi ona odbicie udziałów technologicznych gigantów w światowym rynku telefonów komórkowych. Połowę listy okupuje bezkonkurencyjny na tym polu Samsung. Nie ma za to śladów innego koreańskiego giganta, czyli LG. Po dwa modele w poniższym zestawieniu udało się ulokować Apple i Sony. Dawny hegemon, fińska Nokia (której dział urządzeń mobilnych został niedawno wykupiony przez Microsoft), może się pochwalić jedynie jednym modelem, cieszącym się względną popularnością u Polaków. To Lumia 520, ale na dalekim, 9 miejscu.

1. Samsung Galaxy S III
2. Samsung Galaxy S4
3. Apple iPhone5
4. Samsung Galaxy Trend
5. Apple iPhone 4
6. Sony Xperia Z
7. Sony Xperia J
8. Samsung Galaxy S III mini
9. Nokia Lumia 520
10. Galaxy S4 Mini

Ciekawie przedstawia się również zestawienie dotyczące udziałów poszczególnych mobilnych systemów operacyjnych na polskim i światowym rynku telekomunikacyjnym. O ile udział Androida jest praktycznie identyczny, o tyle w przypadku pozostałych trzech systemów różnice są znaczne. Chociaż iOS jest systematycznie spychany do narożnika przez zielonego robota Google, to i tak na światowym rynku cieszy się on nadal o wiele większą popularnością, niż w naszym kraju (inna sprawa, jak wygląda np. profil konsumencki przeciętnego użytkownika Androida i iPhone w Polsce). Odwrotną sytuację można zaobserwować w przypadku Windows Phone – cieszy się on nad Wisłą dużo większą popularnością, niż w innych krajach.

Widoczne dysproporcje nie są dziwne. Polacy to pragmatycy – tam, gdzie to możliwe, wybiorą tańsze rozwiązanie. Poza tym Nokia, mimo obecnych trudności, zawsze cieszyła się u nas sporym powodzeniem, stąd też zapewne bierze się stosunkowo duży rynkowy udział Windows Phone.

Ciekawi mnie inna kwestia. W sieci coraz głośniej o Tizenie – mobilnym systemie operacyjnym, rozwijanym przez Samsunga. Jeśli dodamy do tego jego niezagrożoną obecnie pozycję światowego lidera wśród producentów smartfonów, to w niedalekiej przyszłości w omawianym segmencie możemy być świadkami ciekawych przetasowań.

Zostaw odpowiedź