fbpx

Facebook jako bank? Już wkrótce!

Co bardziej innowacyjne i dynamiczne banki już dawno zauważyły, że wejście w “social media” to nie tylko tani chwyt marketingowy, ale przestrzeń komunikacyjna, dzięki której można uprościć i przyspieszyć wiele finansowych operacji. Najlepszym przykładem są przelewy pieniężne z wykorzystaniem tego portalu. Najwyraźniej ten trend musiał dać do myślenia Markowi Zuckerbergowi. Jak bowiem donosi “The Financial Times”, najpopularniejszy na świecie serwis społecznościowy rozpoczął w Irlandii procedurę mającą na celu uzyskanie licencji bankowej.

Skoro banki przychodzą do Facebooka, to dlaczego Facebook sam nie miałby stać się bankiem? Cóż, trzeba przyznać, że to całkiem ciekawy i oryginalny sposób monetyzacji ponad 1mld użytkowników, których udało się już zgromadzić wokół serwisu.

Jak donosi dziennik, do finalizacji procedury pozostało już zaledwie kilka tygodni. Uzyskanie licencji w Irlandii, umożliwi Facebookowi świadczenie usług na terenie całej Unii Europejskiej ponieważ licencja wydana w jednym z krajów wspólnoty jest respektowana na terenie pozostałych państw członkowskich.

Co da Zuckerbergowi uzyskanie licencji bankowej przez jego serwis? Największą korzyścią będzie możliwość dokonywania transakcji płatniczych za pomocą specjalnej elektronicznej waluty.

Jak donosi serwis bloombergview.com, Facebook najprawdopodobniej w pierwszej kolejności skupi się na państwach rozwijających się. Wartość światowego rynku przekazów pieniężnych szacuje się na 600 mld dolarów rocznie (spora cześć z tej kwoty trafia z krajów rozwiniętych do krajów rozwijających się). Niemniej jednak opłaty manipulacyjne, wynoszące średnio 9 proc. stanowią poważny argument ku temu, że w tym segmencie jest jeszcze sporo miejsca dla nowych graczy.

Facebook ze swoim globalnym zasięgiem mógłby wywołać na tym polu niemałe zamieszanie. Zresztą podobną funkcjonalność wprowadził jakiś czas temu inny gigant – amerykański Wallmart, a na rynku od dawna spekuluje się, że podobny ruch może w każdej chwili wykonać inny olbrzym e-commerce – Amazon.

Zostaw odpowiedź