fbpx
facebook mark zuckerberg portal społecznosciowy social media

Facebook: Libra, czyli prywatna e-waluta Zuckerberga ruszy w 2020

Jeśli jeszcze nie znacie Libry to pora zorientować się o co chodzi w tym koncepcie, który może wywrócić rynek mikropłatności.

Libra wzbudza popłoch w branży finansowej z kilku powodów. Będzie to pierwszy masowy instrument finansowy dostępny praktycznie w każdym zakątku globu. Po drugie, próg wejścia dla użytkowników będzie dosłownie zerowy – wymagane będzie tylko konto na Facebooku i cyfrowy portfel w spółce Calibra. Po trzecie, będzie to pierwszy obieg finansowy funkcjonujący poza kontrolą jakichkolwiek centralnych instytucji finansowych i dostawców usług płatniczych.

W praktyce miałoby to działać tak, że wpłacamy do wirtualnego portfela gotówkę z innego konta, jest ona konwertowana na walutę Libra i może być przesyłana między każdym posiadaczem konta na Facebooku albo Messengera lub Instagrama, albo także należącego do Facebooka WhatsAppa. Najlepsze jest to, że Facebook nie planuje pobierać prowizji od mikropłatności – ani za konwersje na inne waluty, ani za transakcje. To musi wzbudzać niepokój branży finansowej na całym świecie, szczególnie PayPala.

Niezadowoleni są także politycy i krajowe instytucje finansowe, które obawiają się braku kontroli nad swoimi walutami, a przede wszystkim nad przepływami finansowymi, jakie będą miały miejsce między państwami, a także między rynkami. Zapominają oni przy tym o krajach trzeciego świata, gdzie nie funkcjonują normalne rynki oraz instytucje płatnicze, a tym samym ich obywatele są skazani na wymianę wyłącznie gotówkową, zaś Facebook ma realną możliwość aby to zmienić. Ale czy to wystarczy biorąc pod uwagę ciągłą nagonkę na wielkich technologicznych graczy, a także niekończące się problemy z wyciekami danych osobowych?

Zostaw odpowiedź