fbpx
facebook-pay

Facebook Pay rusza w USA, Libra coraz dalej

Uruchomienie niezależnie Facebook Pay od Libry pokazuje, że ten drugi projekt ma duże kłopoty a Facebook desperacko szuka miejsca wśród fintechów.

Aktualny trend w nowoczesnych technologiach jest jasny – fintech. Rok temu pisaliśmy o tym, że jest to prawdopodobnie najbardziej rozgrzany segment nowoczesnych internetowych technologii. Dzisiaj widać jak na dłoni, że jest to nowa sytuacja, w jakiej wszyscy musimy się odnaleźć.

Walka Facebooka o Librę trwa, pomimo utraty kilku kluczowych partnerów. Początkowo nowa waluta miała pojawić się na rynku razem z usługą Facebook Pay, ale docelowo ta druga została już uruchomiona w USA. Jakie daje użytkownikom możliwości?

Przede wszystkim Facebook nie wymaga nawet zakładania konta w swoim portalu. Wystarczy zainstalowany Messenger podpięta do aplikacji karta kredytowa lub konto PayPal. Oczywiście, osoba odbierająca nasz przelew także musi posiadać jedną z tych dwóch form płatności. Niestety, Facebook nie umożliwił podpięcia klasycznego konta bankowego. Z kart płatniczych działają MasterCard i Visa – inni operatorzy nie są obsługiwani.

Docelowo klienci w Europie także uzyskają dostęp do tej usługi. Facebook planuje włączyć w obieg finansowy aplikacje Instagrama i WhatsAppa. Warunkiem przystąpienia do usługi jest zgoda na śledzenie naszych transakcji finansowych przez oprogramowanie Facebooka. Nowina ta, w świetle ostatnich informacji, jakoby portal Marka Zuckerberga uruchamiał kamerę w smartfonie użytkownika w czasie korzystania z aplikacji Facebooka, nie brzmi zbyt korzystnie.

Czym jest Libra?

Libra wzbudza popłoch w branży finansowej z kilku powodów. Będzie to pierwszy masowy instrument finansowy dostępny praktycznie w każdym zakątku globu. Po drugie, próg wejścia dla użytkowników będzie dosłownie zerowy – wymagane będzie tylko konto na Facebooku i cyfrowy portfel w spółce Calibra. Po trzecie, będzie to pierwszy obieg finansowy funkcjonujący poza kontrolą jakichkolwiek centralnych instytucji finansowych i dostawców usług płatniczych.

Facebook: Libra, czyli prywatna e-waluta Zuckerberga ruszy w 2020

Zostaw odpowiedź