fbpx
facebook mark zuckerberg portal społecznosciowy social media

Facebook płaci 20 dolarów za pełny tracking aktywności w Internecie

Jak donosi portal TechCrunch zakusy Facebooka na zdobywanie informacji przechodzą nasze najśmielsze wyobrażenia.

Jaka jest miesięczna wartość naszych cyfrowych śladów? Według Facebooka, co najwyżej 100zł. Tyle spółka Marka Zuckerberga oferuje osobom w wieku 13 – 35 lat w zamian za zainstalowanie aplikacji Facebook Research.

Jest to oprogramowanie typu VPN. Tym samym każdy bit danych, które wychodzą lub trafiają do smartfona z zainstalowaną aplikacją jest monitorowany przez Facebooka. Legalnie, a przynajmniej tak twierdzi największy portal społecznościowy świata. Sprawa jednak nabiera rozpędu. Szczególnie, gdy uwzględnimy fakt, że w cały proceder zamieszano osoby nieletnie.

Jak twierdzą dziennikarze TechCruncha wątpliwą prawnie aktywność Facebooka wykryły już wcześniej władze Apple, które nakazały zbanowanie aplikacji o nazwie Onavo Protect. Jej zadania były bardzo podobne do aplikacji Research.

Facebook oficjalnie potwierdził, że program rekrutacji prowadzony jest od 2016 roku zarówno na platformie iOS jak i Android. Przyznano także, że Facebook bardzo mocno śledzi aktywność użytkowników w e-commerce domagając się np. zrzutów ekranu z koszyka w Amazonie.

Dziennikarskie śledztwo jest nadal w toku, podobnie jak oskarżenia pod adresem Facebooka jakoby nadużywał swojej pozycji w celu pozyskiwania prywatnych informacji o swoich użytkownikach.

Zostaw odpowiedź