fbpx

Facebook przestał być cool

W 2011 roku iStrategyLabs opublikował szczegółowy raport obrazujący stan demograficzny Facebooka w Stanach Zjednoczonych. W styczniu tego roku wydano kolejny. Zobacz, co zmieniło się w ciągu ostatnich 3 lat na najpopularniejszym portalu społecznościowym.

Raport pokazuje, że liczba użytkowników Facebooka stale rośnie. W 2011 roku w Stanach Zjednoczonych było ponad 146 mln użytkowników. W ciągu trzech lat ich liczba wzrosła o ponad 22 proc. i wynosi obecnie 180 mln. Wśród użytkowników przeważają kobiety, jednak to mężczyzn w ostatnim czasie przybyło najwięcej.

Z raportu wynika jednak, że nie we wszystkich grupach wiekowych odnotowano wzrost. Od 2011 roku aż 3 mln nastolatków opuściło Facebooka. Jeszcze trzy lata temu, z serwisu Marka Zuckerberga korzystało ponad 13 mln osób w wieku 13-17 lat. Obecnie ich liczba wynosi jedynie 9,8 mln. To ponad 25 proc. mniej niż w 2011 roku. iStrategyLabs przyjrzał się bliżej nastolatkom, masowo rezygnującym z Facebooka. Przeciętny amerykański nastolatek jest singlem i korzysta z Facebooka za pomocą systemu iOS, dedykowanego tabletom i smartfonom firmy Apple lub należącego do Google’a Androida.

Spadek zainteresowania Facebookiem zauważalny jest także w dotychczas największej grupie wiekowej wśród użytkowników – 18-24 lata. Taka sytuacja może mieć kolosalny wpływ na zmniejszenie przychodów z reklam, bowiem to głównie młodzi ludzie są łakomym kąskiem na rynku reklamowym. Ci z kolei, wolą korzystać z nowszych serwisów społecznościowych jak Twitter czy Instagram.

Co ciekawe, odpływ młodych ludzi uzupełniany jest przez osoby należące do starszych grup wiekowych. Najwięcej, bo aż 80 proc. przybyło wśród użytkowników osób 55 plus. W 2011 roku na Facebooku zarejestrowanych było 15,5 mln osób w wieku 55 i więcej. W 2014 roku ich liczba zwiększyła się do 28 mln. Jednak najliczniejszą grupę wśród użytkowników stanowią obecnie osoby w wieku 35-54 lata. To aż 56 mln osób.

Wśród głównych obszarów metropolitalnych najwięcej użytkowników przybyło w San Francisco (wzrost o 148 proc.), Nowym Jorku (119,7 proc) i Los Angeles (11,5 proc). Najmniej z kolei w Houston (23 proc.) i Chicago (26,3 proc.).

Zostaw odpowiedź