fbpx

Facebook: szerszy dostęp do sieci to szybszy rozwój państw

Facebook zamówił jakiś czas temu w firmie doradczej Deloitte raport na temat skutków upowszechnienia Internetu w krajach rozwijających się. Dokument został właśnie opublikowany.

Możemy się z niego dowiedzieć, że gdyby dostęp do Internetu zwiększył się w Indiach, Afryce, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Łacińskiej do poziomu krajów rozwiniętych, PKB tych regionów mogłoby wzrosnąć łącznie o 2,2 bln dolarów, a 160 mln ludzi wyszłoby z ubóstwa.

Obecnie z dobrodziejstw światowej pajęczyny korzysta nieco więcej niż 1/3 mieszkańców globu (tylko 2,7 mld korzysta z Internetu spośród 7 mld ludzi).

Zdaniem Rafała Antczaka,  członka zarządu Deloitte Business Consulting :

Zwiększenie dostępności Internetu w takich regionach jak Indie, Ameryka Łacińska czy Afryka jest kluczem do przyspieszenia wzrostu gospodarczego i społecznego oraz w przyszłości może otworzyć drogę do przekształcenia ich systemów gospodarczych w gospodarki oparte na wiedzy.

Jeśli chodzi o dostęp do sieci, to poszczególne części świata cechują się olbrzymimi różnicami pod tym względem. Z jednej strony mamy Europę i Ameryką Północną z wskaźnikami, odpowiednio 68 proc. i 82 proc., zaś po drugiej stronie – Azją Południowo-Wschodnią, Indie, Amerykę Łacińską i Afrykę. W Polsce poziom penetracji Internetu jest nieco niższy od średniej unijnej i wynosi 60 proc.

W krajach rozwijających się, penetracja Internetu wynosi średnio 22 proc. Najgorzej pod tym względem jest w Indiach, gdzie ten wskaźnik wynosi tylko 13 proc. W Azji Południowo-Wschodniej z sieci korzysta 21 proc. mieszkańców, w Afryce – 20 proc. W tej grupie państw najlepszymi wynikami może się pochwalić Ameryka Łacińska (45 proc.)

Zdaniem specjalistów z Deloitte zwiększenie dostępu do internetu do poziomu krajów rozwiniętych, oznaczałoby w dłuższej perspektywie wzrost produktywności w czterech omawianych regionach średnio o 25 proc.

Zostaw odpowiedź