fbpx

Facebook wprowadza Graph Serach (Socjogram), co to oznacza?

Na wtorkowej konferencji, Facebook ogłosił wprowadzenie kolejnej nowości. Tym razem Mark Zuckerberg planuje wprowadzić wyszukiwanie w tzw. socjogramie (Graph Serach).

Sam twórca podkreślił, że nie będzie to zwykła wyszukiwarka internetowa. To narzędzie pozwoli przeszukać całą bazę Facebooka, a jednocześnie ma uwzględniać prywatność użytkowników, i nie będzie pokazywało rzeczy, których dana osoba nie chce ujawniać. Nowa wyszukiwarka ma pomóc głównie w odszukiwaniu archiwalnych postów, treści, wydarzeń itp. które umieściła interesująca nas osoba.

 

Graph Serach odpowie nam na nasze pytania np. dotyczące ulubionego muzyka, przykładowo zadając pytanie „Którzy z moich znajomych są fanami Micka Jaggera” w odpowiedzi powinniśmy otrzymać listę osób spełniających kryteria. Socjogram ma również sugerować pewne pytania, które teoretycznie chcemy zadać i pomoże nam w szukaniu. Ujawniono również, że wprowadzenie nowego narzędzia wpłynie na drobne zmiany w wyglądzie interfejsu użytkownika.

 

Co ciekawe Facebook, który współpracuje z wyszukiwarką Bing, da również możliwość zadania pytania np. o pogodę w danym rejonie. Jednak ze względu na niezbyt dobre działanie Binga w naszym kraju, mogą pojawić się pewne problemy.

 

Nowa funkcjonalność, będzie wprowadzana pewnymi etapami, może to potrwać od kilu tygodni do kilku miesięcy. Prace nad tą funkcjonalnością trwają już od kilku lat i wszystko na to wskazuje, że Zuckerberg w końcu otrzymał satysfakcjonujące narzędzie. Socjogram może być jedną z kluczowych funkcji Facebooka. Dzięki nowej wyszukiwarce, będziemy w stanie odkryć bazę największego serwisu społecznościowego.

 

Dla wszystkich niecierpliwych Facebook daje możliwość uczestniczenia w beta testach – wystarczy dopisać się do kolejki – facebook.com/about/graphsearch.

 

Zostaw odpowiedź