fbpx

FedEx wprowadza dostawy niedzielne

O 7 dniowym tygodniu pracy w branży kurierskiej można było usłyszeć już od dawna. Ale teraz stało się to faktem.

Raptem rok temu informowaliśmy, że zarobione po łokcie kadry FedExu przerzuciły się na sześciodniowy dzień pracy. Wtedy był to efekt kiepskiej prasy, jaką zebrał zarówno FedEx jak i UPS –  ani FedEx ani jego największy rywal, UPS nie poradzili sobie najlepiej ze szczytem sezonu w handlu internetowym.

6 dniowy dzień pracy firm kurierskich powoli staje się faktem nawet w Polsce. Ale 7 dniowy w czasach, gdy Polska blokuje handel w niedziele wydaje się być nie do pomyślenia. Co innego w Stanach Zjednoczonych, gdzie z początkiem 2020 roku FedEx stopniowo będzie uruchamiał niedzielne dostawy w największych metropoliach.

Póki co Amerykanie nie zdradzają szczegółów, które miasta zostaną objęte niedzielną dostawą, ale odgrażają się, że obejmie ona „większość mieszkańców USA”. Oczywiście dzieje się tak z powodu nacisków branży e-commerce, która rok do roku zwiększa wolumen przesyłek w dziesiątkach milionów. Do 2026 roku UPS planuje podwoić dzienną liczbę przesyłek określanych jako małe.

Nie ma co ukrywać, że dołożenie dnia roboczego jest dużo prostszą metodą niż wydawanie miliardów na nową infrastrukturę. Ponadto FedEx zrezygnuje z podwykonawców, w tym głównie amerykańskiej poczty – United States Postal Services.

W ciągu ostatniej dekady średnia ilość obsługiwanych przez FedEx przesyłek wzrosła z 12 do 14 milionów. Liczba zatrudnionych przekroczyła 420 tysięcy, zaś w okresie świątecznym wzrośnie o chwilową liczbę 55 tysięcy osób. Ostatnia dekada to także czas istotnych dla FedExu inwestycji: firma wybudowała 15 hubów przeładunkowych oraz 58 zautomatyzowanych stacji. Wygląda na to, że FedEx odfruwa konkurencji.

FedEx: przerzucamy się na 6 dniowy tydzień pracy

Zostaw odpowiedź