fbpx
dpd drone france

Francuski DPD uruchomił komercyjne dostawy dronami

A więc już nie tylko UPS! Dostawy dronami weszły w fazę komercyjną i zyskują popularność w kolejnych krajach.

Chociaż były lider w popularyzacji dronów Amazon milczy jak grób w kwestii wprowadzenia tego typu usług do swojej floty, to klasyczne firmy kurierskie nie oglądają się na innych. Niektóre media napisały, że po amerykańskim debiucie UPS na drugie miejsce wysuwa się DPD we Francji. Otóż prawda jest nieco inna.

Jak twierdzi DPD to właśnie jej francuskiemu oddziałowi przypada globalne pierwszeństwo w tworzeniu komercyjnych dostaw dronami. Debiut miał nastąpić już w 2016 roku na południu Francji między Saint-Maixim-la-Sainte Baume i Pourrieres.

Druga komercyjna linia dostawy dronami znalazła się we wschodniej Francji, zaś jej celem są zabudowania w górskich miejscowosciach, z utrudnionym dostępem do cywilizacji samochodowej. Sam lot do zabudowań trwa około 8 minut i jest całkowicie zautomatyzowany. Koncepcja DPD nie różni się od tej UPSu – przynajmniej w ogółach. Oszczędność czasu operator wyliczył na 22 minuty, gdyż dojazd w góry zajmuje kurierowi około 30 minut. Z pewnością jazda w takim terenie wymusza też duże zużycie paliwa oraz samego auta.

Oznacza to, że dron jest wypuszczany ze specjalnego auta, które dysponuje miejscem do lądowania i startu, a także technicznej obsługi statku latającego np. ładowania jego baterii lub załadunku towaru. Cała operacja jest nadzorowana przez dodatkowego operatora.

https://www.youtube.com/watch?v=pAA40mpTvUk&feature=emb_logo 

Drony Amazona nielegalne

 

Zostaw odpowiedź