fbpx

Gallup: tylko 13% ludzi na świecie lubi pracować

Tak powalające na kolana wyniki przytoczył za Instytutem Gallupa The Washington Post.

Ledwo co dziesiąty pracownik jest zaangażowany w swoją pracę, lubi ją i skupia się na ulepszaniu organizacji, w której pracuje.

 

Wyniki bazują na reprezentatywnych próbach dla aż 140 krajów – to gigantyczne przedsięwzięcie badawcze było realizowane od 2011 do 2012 roku. Z tego wniosek, że samo opracowywanie wyników zajęło dobry rok. Zajrzyjmy więc w papiery Gallupa.

 

Skoro tylko 13% ludzi na świecie lubi swoją pracę, co z resztą? Otóż 63% wyraziło swoje “niezaangażowanie” lub brak motywacji. Zaś 24% to aktywna piąta kolumna, która jest zniechęcona lub zwyczajnie nieproduktywna.

 

 

Co niemniej zaskakujące są to wyniki lepsze niż w przypadku poprzedniego badania Gallupa, realizowanego w latach 2009/2010. Wtedy zaangażowanych pracowników odnaleziono w zatrważającym odsetku 11%.

 

Najwięcej zaangażowanych pracowników jest w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – tam 29% osób aktywnych zawodowo inwestuje w swoją pracę i jest z niej zadowolonych. Blisko są także Australia i Nowa Zelandia, gdzie blisko co czwarty zatrudniony jest dumny ze swojej pracy.

 

Najgorzej jest w największej fabryce świata, czyli Azji, szczególnie jej wschodniej cześci (6% zaangażowanych w pracę), oraz w Chinach (również 6% respondentów wyraziło swoje zaangażowanie w wykonywaną pracę).

 

Kiepsko jest także w Europie Zachodniej, gdzie tylko 14% osób ceni sobie swoją pracę. Zaskakująco dobrze na tle Europy Wschodniej wypadła Polska, która okazała się niespodziewanym liderem, wyprzedzając nawet średnią w Europie Zachodniej!

 

Zostaw odpowiedź