fbpx

Gartner: druk 3D może za 5, a może za 10 lat

Drukarki przestrzenne 3D miały swoje pięć, a nawet dziesięć minut w mediach, także polskich za sprawą kontraktu Della z jedną z polskich firm. Wiemy już, że stały się właściwie standardowym wyposażeniem każdej liczącej się na świecie firmy, która zajmuje się projektowaniem lub budową.

Pytanie, kiedy drukarki przestrzenne znajdą miejsce w naszych domach?

 

 

Na to pytanie odpowiada ostatni, sierpniowy raport Gartnera. Zaczyna się od mocnego uderzenia, że najbliższe pięć lat umacniania pozycji drukarek przestrzennych przebiegnie pod dyktando zastosowań typowo biznesowych oraz medycznych. Następnie czeka nas wiele zmian i niewiadomych.

 

Jak słusznie zauważają eksperci Gartnera, wydruk trójwymiarowy to nie jedna, a kilka technologii, które w szczególności do zastosowań konsumenckich są nadal w powijakach. Potrzebny jest bardzo kompleksowy ekosystem oprogramowania, sprzętu, materiałów oraz prawa, który pozwoli cieszyć się z nowej technologii w domu.

 

Jak widać na głównej grafice cykl życia drukarek przestrzennych będzie bardzo zróżnicowany, zaś drugie życie zyska dopiero w momencie upowszechnienia skanerów trójwymiarowych. Trzeba przyznać, że liczba problemów jakie przyjdzie rozwiązać projektantom tego typu urządzeń nastręcza potężny ból głowy. W szczególności, gdy pomyślimy o badaniu struktury materiału skanowanego przedmiotu.

 

Zostaw odpowiedź