fbpx

Gazeta Wyborcza: Alibaba wybuduje centrum logistyczne w Polsce

Jak donosi Gazeta Wyborcza, istnieje realna możliwość, że Alibaba zdecyduje się zbudować w Polsce magazyny obsługujące zamówienia Aliexpress na Europę.

O wyjątkowym miejscu Polski we współpracy z Chinami w ramach handlu internetowego pisaliśmy już kilka razy, ostatnio w ubiegłym tygodniu, zwracając uwagę na nowe wytyczne Ministerstwa Finansów, które odgraża się, że jeszcze chwila i skończy z przymykaniem oka na import produktów z Chin bez VATu. Dla tych, którzy nie mieli okazję, warto przypomnieć, skąd bierze się mocna pozycja Polski w relacjach z Chinami:

Dwa lata temu polski rząd firmował umowę Poczty Polskiej z jedną z największych chińskich firm kurierskich – STO Express. Chociaż STO Express to w Polsce marka anonimowa, to w Chinach jest gigantem, który rocznie przerabia 14 miliardów przesyłek. Rok później narodowy operator podpisał kolejne porozumienie, tym razem z samą China Post, dla której podjął się dowożenia towarów aż do trzydziestu krajów Europy. Tym samym dokonała się wizja rządzących robiąca z Polski ważny fragment nowego jedwabnego szlaku z Chin do Europy. W następnym etapie Poczta Polska miałaby sfinansować ze swoich zysków olbrzymi hub rozładunkowy zlokalizowany w centralnej Polsce. Wszystko to w celu ściągnięcia do naszego kraju jak najszerszego strumienia tranzytu.

Wygląda na to, że powyższe starania nie poszły na marne i już niedługo mamy realną szansę ugościć centrum logistyczne samej Alibaby, która czuje coraz większą potrzebę i presję wysyłania towarów z do Europy z Europy, nie zaś z dalekich Chin. Centrum dla Alibaby miałaby wybudować firma Worldwide Logistics Group, która posiada już udziały w polskim ATC Cargo wyspecjalizowanym we frachcie morskim. Co więcej, jak podaje GW, wejście Chińczyków do Polski pełną gębą ułatwiłoby życie polskim przedsiębiorcom, którzy mogliby kupować w hurtowych ilościach mniej i płacić za wysyłkę taniej. Skala inwestycji Chińczyków w Polsce miałaby sięgnąć 3 miliardów dolarów, co jest wielkością analogiczną do dotychczasowych inwestycji zrealizowanych przez Amazona.

Zostaw odpowiedź