fbpx

Gazeta Wyborcza: HP ucina biznes zamienników w Polsce

Stało się to, czego spodziewało się wiele osób – Hewlett-Packard rozpoczął wojnę patentową z polskimi producentami zamienników oryginalnych kartridży do drukarek. Na razie HP uderza w producentów wkładów atramentowych.

Po nosie dostały Action SA oraz AB SA, producenci wkładów ActiveJet oraz TB Print. Action z miejsca zastrzegł, że rezygnacja z produkcji wybranych zamienników wkładów HP nie będzie miało większego wpływu na jej wyniki finansowe.

Trudno powiedzieć na ile są to puste zapewnienia, a na ile stan faktycznie – autor artykułu w Wyborczej nie pokusił się o stwierdzenie jak duży jest w Polsce rynek zamienników do drukarek HP.

 

W sporze z HP pozostaje Black Point, który twierdzi, że jedynie regenerował oryginalne wkłady HP, stąd nie naruszał praw patentowych amerykańskiego giganta.

 

O całej sprawie bardzo ostrożnie wypowiada się UOKiK, którego przedstawiciel dał do zrozumienia, że Urząd postara się zebrać jak najwięcej informacji, aby ustalić, czy HP nie narusza zasad zdrowej konkurencji na rynku.

 

Chociaż fachowcy z branży na łamach Gazety Wyborczej twierdzą, że działania HP niewiele zmienią na rynku to jest to teza dość odważna.

 

Nowe zamienniki były bardzo wygodnym i wydajnym rozwiązaniem dla klientów zarówno biznesowych jak i indywidualnych – zarówno ze względu na dużo niższą cenę jak i zazwyczaj większą pojemność.

 

Sprzedawcy błędnie zakładają że klienci chętnie przejdą na jeszcze tańsze zestawy regeneracyjne – niewielu z nich ma ochotę brudzić sobie dłonie. Konsumenci, którzy zostaną zmuszeni do znacznego zwiększenia wydatków na materiały eksploatacyjne najzwyczajniej w świecie zmienią producenta drukarek.

Zostaw odpowiedź