fbpx
kurier

Geis wycofuje się z Polski – InPost przejmuje biznes

Niemiecki operator logistyczny Geis nie podołał polskiemu rynkowi. Jak twierdzą Niemcy związani z Lidlem konkurencja w naszym kraju jest wykańczająca.

W efekcie czego firma, która dotychczas realizowała dostawy w sklepie internetowym Lidla zawiesza swoją działalność, zaś jej zobowiązania względem pracowników i klientów przejmie nie kto inny jak specjalista od najniższych cen – czyli InPost.

Dwa powody wycofania Geisa z Polski to niskie marże i brak pracowników. To kiepskie wiadomości, szczególnie ta druga. Logistyka to w dalszym ciągu branża, w której ludzka praca ma kolosalne znaczenie, a koszty owej pracy przekładają się na opłacalność biznesu i ceny dla klientów.

Geis współpracował już wcześniej z InPostem, a forma przejęcia klientów i pracowników nie oznacza, że doszło do przejęcia całej firmy Geis w Polsce. Najwyraźniej InPost nie jest zainteresowany kupnem całego biznesu Geisa. W oświadczeniu prasowym Rafał Brzoska pożałował samej firmy po czym oświadczył, że InPost może przejąć pracowników i wybranych klientów, ale na zasadzie indywidualnych decyzji, a nie przejęcia całości.

Aby podołać dotychczasowym zleceniom Geisa InPost zapowiedział zatrudnienie dodatkowego tysiąca osób. Niemcy z kolei nie podają jak wiele osób pozostawią bez pracy. Nie wiadomo też jak długo potrwa cały proces przejmowania klientów – Brzoska wyjaśnił, że pierwsze umowy z dotychczasowymi klientami już zostały podpisane. Nie wspominał za to o tym, co stanie się z pracownikami Geisa. Zapewne, sprawa jest mocno otwarta i nie będzie ze strony InPostu dużego nacisku na zatrudnienie jak największej liczby pracowników byłego już partnera.

InPost: idziemy w Lodówkomaty, e-spożywka ma w Polsce przyszłość

Zostaw odpowiedź