fbpx

Globalny e-commerce to 2.3 biliona dolarów

Takie wyniki przynosi raport sporządzony przez Ecommerce Foundation (ecommerce-europe.eu), które reprezentuje więcej niż 25.000 podmiotów zajmujących się w Europie handlem internetowym.

Zacznijmy od mocnego akcentu – handel internetowy globalnie urósł o 20 procent. Oznacza to, że Polska ledwo mieści się w średniej światowej, chociaż tak bardzo lubimy być z naszego e-commercowego podwórka dumni. Najdynamiczniej rosnącym rynkiem na świecie pozostają Chiny, które zaliczyły sprzedaż na astronomicznym poziomie 766 miliardów dolarów, co odpowiada około trzeciej części globalnego handlu internetowego – te liczby są po prostu niewiarygodne. Tym samym, cała Azja w 2015 roku przekroczyła 1 bilion dolarów rocznego obrotu, co oznacza, że nasi partnerzy ze Wschodu generują prawie połowę całego obrotu w światowym handlu internetowym.

Prognoza na rok 2016 jest tylko trochę mniej pozytywna, bo zakłada 17.5 procentowy wzrost, co oznacza, że obroty sięgną 2.7 miliarda dolarów. Tym samym, spodziewajmy się do 2020 roku przebicia bariery 3 miliardów dolarów! A to oznacza, że wartość handlu internetowego na świecie przekroczy wartość PKB krajów takich jak Francja, czy Wielka Brytania.

Kilka innych ciekawych faktów z raportu Ecommerce Foundation:

  • od co najmniej 2014 roku największym regionem w globalnym handlu internetowym pozostaje Azja
  • drugim i trzecim rynkiem na świecie są: Ameryka Północna (13 procent wzrostu i 644 miliardy dolarów obrotu) oraz Europa (także 13 procent wzrostu i 505 miliardów dolarów obrotu)
  • dwa najmniej „kupujące w Internecie” regiony świata to Ameryka Łacińska (33 miliardy dolarów obrotu i 28 procent wzrostu) oraz Afryka (26 miliardów dolarów obrotu i 19 procent wzrostu).
  • największy wzrost na świecie odnotowały Indie (o blisko 130 procent!), których wzrost na 2016 rok zapowiada się na poziomie blisko 76 procent)
  • drugim po Chinach rynkiem krajowym są Stany Zjednoczone (595 miliardów dolarów obrotu), zaś trzecim i czwartym: Wielka Brytania (174 miliardy dolarów obrotu) oraz Japonia (114 miliardów dolarów obrotu)

Zostaw odpowiedź