fbpx

Globalny indeks innowacyjności: Polska po ciemnej stronie mocy

Jak co roku, także w połowie 2016 roku, jedna z najbardziej prestiżowych amerykańskich uczelni (należy do Ligi Bluszczowej), Uniwersytet Cornell oraz INSEAD, jedna z największych prywatnych szkół zarządzania i biznesu na świecie, zaprezentowały światu Globalny indeks innowacyjności.

Global innovation index jest bezlitosny dla polskiego marazmu innowacyjnego, wskazując, że pod względem wydajności wdrażania ekonomii przegoniła nas więcej jak połowa Afryki. W tym sensie być może nie wypada nawet pisać, że jesteśmy po ciemnej stronie mocy.

Gdy patrzymy na statystyki globalnego indeksu innowacyjności widzimy klasyczny statyczny ranking – głupią statystykę, który powie nam coś dopiero, gdy dokonamy stosownych zestawień pozwalających ją zinterpretować. Na przykład, gdy porównamy poziom rozwoju gospodarczego lub poziom średnich dochodów z faktycznymi osiągnięciami w zakresie innowacyjności. Wtedy też dowiadujemy się, o tych, którzy potrafią wydawać najlepiej pieniądze i najskuteczniej wdrażać nowości zmieniające ludzie życie i pracę.

Innovation Efficiency Ratio, czyli ranking wydajności we wdrażaniu innowacyjności nie jest dla Polski szczególnie optymistyczny. Gdy najwyższy możliwy współczynnik wynosi 1.0 i został nim zaszczycony tylko jeden kraj na świecie – Angola (sic!), zaś kilka może szczycić się tym, że może się z Angolą prawie równać (Szwajcaria, Luksemburg, Islandia, Mołdawia, Chiny, Malta i Holandia), najniższy wynosi 0.01 i właśnie bliżej tej wartości została na osi ujęta Polska. Nasz kraj uzyskał współczynnik wydajności innowacyjnej na poziomie 0.34, co pozwoliło mu wypaść gorzej od Mali, Senegalu, Kamerunu, Nigerii, Kenii, Tanzanii, Gambii, Malawi, Etiopii, Ghany, Zambii, Burkiny Faso, Seszeli, zaś na równi z Południową Afryką i rzutem na taśmę wyprzedzić Mauritius i Mozambik.

Byliśmy także „bezkonkurencyjni” jeśli chodzi o kraje europejskie wyprzedzając tylko Grecję, Albanię oraz Bośnię i Hercegowinę.

Chcecie pozytywów? Poniżej infografika z nimi. Wszak nikt nie robi infografik z porażkami, dlatego zostałem zmuszony napisać ten tekst. Resztę można zobaczyć w piśmie obrazkowym.
GII-2015-Infographics-1

GII-2015-Infographics-2

Zostaw odpowiedź