fbpx
google-logo

Google Customer Reviews weszły do Polski – Google już zbiera opinie użytkowników o sklepach internetowych

Szykuje nam się mała rewolucja i koniec oligopolu Opineo.pl i Ceneo.pl na zbieranie wartościowych opinii o sklepach internetowych.

Kilka lat po wprowadzeniu Product Listing Ads Google (PLA) zdecydował się na rozwijanie usług z tej linii także w Polsce. Produkty z PLA w coraz większym stopniu prezentowane są także w ramach Google Shopping. Przypomnijmy, że PLA to reklamy na listingu wyników wyszukiwania, zaś usługa Zakupy Google to oddzielna zakładka, która informuje o szczegółach poszukiwanego produktu np. specyfikacji, wyglądzie, cenie w różnych sklepach, opiniach klientów.

Kolejnym elementem tej układanki jest Google Customer Reviews, czyli system gromadzenia opinii klientów wśród użytkowników Google (aby móc wystawić opinie trzeba mieć konto Google). Efektem jest tzw Seller Rating – wyświetlanie skróconej opinii w płatnych wynikach wyszukiwania. Google robi to zarówno w formie graficznej (maksymalnie 5 gwiazdek) jak i liczbowej (średniej oceny klientów). Ponadto, ocenę można zamieścić na swojej stronie.

 

p6wGPKkJbYJIJhxkNvXIaHQetUj2zLqyNEG0

Jako, że nie ma róży bez kolców, dodajmy, że Google nie zawraca sobie szczególnie mocno głowy problemem sporów między sklepami a klientami wychodząc najpewniej z założenia: nasz użytkownik – wasz pan. Jak do tej pory nie powstał żaden system rozwiązywania spornych sytuacji między markami a konsumentami, o czym dość boleśnie przekonują się właściciele biznesowych wizytówek Google Moja Firma. Poza oflagowaniem recenzji jako problematycznej oraz udzieleniu odpowiedzi na nią nie ma możliwości aby bez większych nakładów cokolwiek zrobić z ewentualnymi nieuczciwymi użytkownikami. Nie ma też możliwości skontaktowania się z niezadowolonymi użytkownikami w celu dojścia do porozumienia, aby komentarz unieważnić.

Czy podobnie będzie w Google Customer Reviews? Przekonamy się niebawem. Pierwsze polskie sklepy przystąpiły już do programu.

Więcej szczegółów o programie:

https://support.google.com/merchants/topic/7095697?p=gcr_home&rd=1

Zostaw odpowiedź