fbpx

Google podejrzy świat z satelity, w Full HD

Skybox Imaging to firma jedyna w swoim rodzaju. Oferuje ona pierwszy i wyłączny komercyjny system podglądu Ziemi z sieci satelit umieszczonych na orbicie naszej planety.

Teraz Skybox Imaging stał się własnością Google.

 

 

Jak donosi Business Insider Skybox to droga zabawka – Google bez wahania wyłożył na nią 0.5 miliarda dolarów. To drogo jak na firmę, która wystrzeliła raptem jednego z planowanych 24 satelitów, jakie miałyby filmować na żywo w HD naszą planetę.

 

Dlaczego aż 24? Tutaj kryje się główny powód inwestycji Google’a w Skybox. Otóż konstelacja kompaktowych mikrosatelit miałaby zapewnić stały wgląd w wydarzenia na praktycznie całym globie – byłby to pierwszy komercyjny, tak zaawansowany system, na miarę satelitów szpiegowskich USA, których to liczby możemy się tylko domyślać.

 

Pora zapytać: po co to Googlowi? Właściwie, pytanie po co taka zabawka firmie, której ambicją jest sfotografowanie całego świata łącznie ze ścieżkami pieszymi, jest nie na miejscu. Gdyby jednak wniknąć to potencjalne możliwości są kolosalne.

 

Najprostszą z nich jest analiza ruchu drogowego i obciążenia infrastruktury. Uzupełnienie Google Maps o aktualne informacje z satelity stworzyłoby najlepszą nawigację samochodową i pieszą na świecie.

 

Firmy z kolei mogłyby w zupełnie nowy sposób zarządzać swoimi flotami samolotów, aut, pociągów, ciężarówek. Straż pożarna wiedziałaby o pożarze w najodleglejszym fragmencie buszu, zaś policja mogłaby otrzymywać monity o potencjalnych miejscach wypadków lub innych zdarzeń.

 

A czy Wy już widzicie monitorowanie przesyłek swojego sklepu live w obrazie satelitarnym?

 

 

Zostaw odpowiedź