fbpx

Google vs Oracle, a oberwą blogerzy

Wojny patentowe zbierają coraz to nowe ofiary. Tym razem odsłaniają mało pozytywny obraz amatorskiej, “niezależnej” twórczości blogerów. Cała sprawa zaczęła się od pozwu Oracle, który zarzucił Google bezprawne wykorzystywanie technologii Java przy konstrukcji systemu Android.

Walka pomiędzy dwoma gigantami jest zacięta i odbiła się szerokim echem w mediach na terenie USA. Na fali tej walki pojawiło się wiele opinii wśród opiniotwórczych blogerów, którzy mogą mieć wpływ na skład orzekający w tej sprawie.

Stąd sędzia prowadzący sprawę nakazał obu firmom pochwalić się listami opłacanych blogerów. Tym samym wykazał się bardzo dużą roztropnością i wiedzą na temat funkcjonowania rynku mediów internetowych.

 

Osobiście mocno pochwalam taką decyzję, gdyż w oczach wielu ludzi blogerzy uchodzą za obraz cnoty na tle tradycyjnych mediów, co niestety nie jest prawdą. Jeśli blog żyje tylko z widocznych reklam, to jest to sytuacja uczciwa – bo na poziomie innych mediów, które także żyją z widocznych dla wszystkich reklam. Wtedy też możemy ocenić, czy zbieżność reklamodawców i podejmowanych tematów przez blogera odpowiada nam, czy też nie.

 

Jeśli jednak mamy do czynienia z sytuacją opłacania konkretnej opinii blogera na dany temat to warto aby opinia publiczna była tego świadoma.

Zostaw odpowiedź