fbpx

Grupa Allegro: Ceneo pójdzie pod młotek?

Grupa Allegro sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu poinformowała, że z dniem 1 kwietnia 2014 r. w wyniku podziału Grupy Allegro nastąpi wydzielenie części majątku w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa i przeniesienie jej na Ceneo.

W praktyce oznacza to, że serwis ceneo.pl stanie się niezależnym podmiotem. Ceneo sp. z o.o. została wpisana do KRS już w styczniu 2014, a formalne przeniesienie zasobów niezbędnych do prowadzeniu serwisu Ceneo.pl (za crn.pl – praw, obowiązków, bazy danych i kadry pracowniczej) nastąpi z początkiem kwietnia.

Przypomnijmy, że w styczniu 2007 r. właściciel Grupy Allegro zakupił większościowe udziały w Ceneo S.A. od ówczesnych inwestorów finansowych za 875 tys. funtów [GBP].

 

Pytanie, które nasuwa się po odebraniu informacji przesłanej dziś przez zespół ceneo.pl brzmi w jakim celu lider polskiego e-commerce podejmuje przytoczone działania.

 

Jak informowaliśmy na łamach Mensis.pl nr 27, przychody serwisu Allegro mogły zmniejszyć się nawet o 3 mld zł rok do roku (2012 vs 2013). Być może metodą na spadające zyski Grupy Allegro jest przygotowanie wyodrębnionej spółki do sprzedaży.

 

Z pewnością byłby to ciekawy ruch na rodzimej scenie e-biznesowej, bo pomimo słabnącej kondycji porównywarek w generowaniu ruchu na witrynach e-commerce Ceneo wciąż pozostaje liderem swojej kategorii.

 

Kto mógłby skorzystać na zakupie największej w kraju porównywarki i czy rzeczywiście taki cel przyświeca zapowiedzianemu na kwiecień przeniesieniu zasobów do nowej spółki? Najbliższe miesiące z pewnością przyniosą odpowiedź na powyższe pytania. Może największe portale horyzontalne zechcą odważniej sięgnąć po większy kawałek e-commercowego tortu…

Zostaw odpowiedź