fbpx

GW: Amazon zmierza donikąd

Weekendowa Gazeta Wyborcza surowo ocenia najnowszy raport finansowy Amazonu. Obroty Amazonu po raz kolejny zanotowały dwucyfrowy wzrost – o ponad 20% w jednym kwartale!

Co z tego, pytają dziennikarze GW, skoro przy 16 miliardach obrotu spółka Jeffa Bezosa zanotowała śmieszne 82 miliony dolarów zysku?

Co gorsza, zyski Amazonu spadają – o 37% kwartał do kwartału. Skąd taki spadek? Z powodu po prostu kosmicznych kosztów, jakie ponosi Amazon – według raportu obsługa firmy kosztowała 15,9 miliarda dolarów!

 

Nie można jednak zapominać, że są to głównie potężne inwestycje: w infrastrukturę magazynową, softwearową, oraz rozwój tabletów i czytników z rodziny Kindle.

 

Rosną także amazonowe wypożyczalnie: książek do 300 tys tytułów, zaś video do blisko 40 tys tytułów. Nie sposób też zapomnieć o przejęciu serwisu Goodreads, o czym wspominaliśmy jakiś czas temu.

 

Amazon to prawdziwy gigant i korporacja pełną gębą – w grudniu 2012 roku zatrudniał ponad 88 tys osób – to blisko dwa razy więcej od motoryzacyjnego giganta niemieckiego Audi!

 

W przeciwieństwie do dziennikarzy GW jestem zdania, że Amazon dokładnie wie dokąd zmierza i nie szczędzi środków, aby być u celu przed innymi. A zarabiać zacznie wtedy, gdy uzna, że jest to absolutnie niezbędne.

Zostaw odpowiedź